"Přes všechny překážky a úsilí "kazibrdů" zvítězil nakonec zdravý rozum, a tak zítra otevíráme Brdy veřejnosti. Brdům i vám: PF 2016!" napsal na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický.

Vojenský újezd Brdy zaniká totiž právě s koncem prosince 2015. Od 1. ledna 2016 jej nahradí chráněná krajinná oblast. Z části bude přístupná veřejnosti. Turistům, cyklistům, houbařům... 

K lednu se navíc zmenší i čtveřice dalších újezdů, a to Boletice, Březina, Hradiště a Libavá. Proč ke změnám dochází? Brdský vojenský újezd označila armáda za nepotřebný, ministerstvo obrany tvrdí, že ztratil smysl v souvislosti s poklesem počtu vojáků.

"Důvodem pro zrušení újezdu byla jeho nepotřebnost a malé vojenské využití. Velikost výcvikových prostor v ČR byla naddimenzovaná a neodpovídala současným potřebám," uvádí Stropnický na armádním webu.

Odpůrci návrhu ale argumentovali zejména bezpečnostními zájmy Česka. Spory se však objevily i mezi kraji, kde se újezd nachází - Plzeňský kraj byl pro zrušení újezdu, Středočeský proti.

Nelibě snášené změny u Libavé a dalších újezdů

Plány v Brdech jsou smělé. Do dvou let by tam mělo být vyznačeno na 450 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů tras pro pěší. Cedule se zákazem vstupu však zcela nezmizí, některé oblasti nejsou pyrotechnicky očištěné a práce pyrotechniků tam budou pokračovat dál.

V souvislosti se změnou hranic dalších újezdů (Boletice, Hradiště a Libavá) pak vznikne celkem šestice nových obcí. V případě Boletic to bude Polná na Šumavě, v případě Hradiště obce Bražec a Doupovské Hradiště a v případě Libavé to budou Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou.

Jenže změny přinesly i další spory. Pro změnu kolem omezení vstupu do některých vytyčených oblastí jen pro vojáky či lesníky. A to i proto, že starostům na Prostějovsku prý dala Správa vojenského újezdu vědět až v průběhu prosince.

"Chápu, že nějaký režim platit musí, ale armáda zase musí pochopit, že když mám za barákem vojenský prostor a nemohl bych tam vstoupit, tak takhle to také dělat nelze. O takové zásadní změně věděli dlouho dopředu, ale obce postavili úplně na poslední chvíli už před hotovou věc," řekl iDnes.cz starosta Krumsína na Prostějovsku Jaroslav Střelák. 

A dodal: "Aby nám v průběhu prosince řekli, že se povolenky od příštího roku automaticky ruší a lidi tady na mě kvůli tomu řvali, tak to nepovažuji za normální."  

Fotogalerie
10 fotografií