Komunistický vůdce Mao zahájil 16. května 1966 kampaň s cílem zbavit se nepřátel. Nástrojem čistek se staly studentské Rudé gardy. Děti odsuzovaly své rodiče k smrti, žáci vraždili učitele, intelektuálové byli posíláni do vyhnanství. Stíhány, veřejně zostuzeny, zbity nebo usmrceny byly statisíce až miliony lidí. Krveprolévání skončilo s Maovou smrtí v roce 1976 a o pět let později strana označila kulturní revoluci za katastrofu.

Problém, jak si poradit s tímto kontroverzním dědictvím, však čínská komunistická strana stále nevyřešila. Státní média se o výročí dnes prakticky vůbec nezmiňují a soustřeďují se převážně na teritoriální spory v Jihočínském moři a další domácí záležitosti, uvedl zpravodajský server BBC News. Revoluci tak připomínají pouze média v Hongkongu, který je autonomním územím Číny a v podstatně větší míře respektuje občanské svobody.

Podle zpravodaje BBC v Pekingu Stephena McDonella se v pevninské Číně nicméně nejedná o obvyklou cenzuru, jakou čínská vláda uplatňuje například při výročí krvavého potlačení prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men z roku 1989.

Na čínské sociální síti Weibo není vyhledávání hesla "kulturní revoluce" blokováno, píše McDonell. A nebyly smazány ani komentáře, které kulturní revoluci odsuzují. Jeden z diskutérů ji například označuje za "děsivou katastrofu, která vrátila civilizaci o tisíce let zpátky a nad kterou je potřeba se zamyslet".

Komunistická strana Číny se distancovala od pozdějších let Maovy vlády, když označila 70 procent jeho názorů za správné a 30 procent za mylné. Mao Ce-tung ovšem zaujímá i v moderní čínské společnosti čestné místo. Jeho tělo leží v mauzoleu na centrálním pekingském náměstí Tchien-an-men a jeho portrét zdobí čínské bankovky.

Podle agentury AP uspořádali dnes neomaoisté na různých místech soukromé vzpomínkové akce. Mnozí z nich kritizují rozšiřující se propast mezi bohatými a chudými, která vzniká v důsledku tržní ekonomiky v Číně, a žádají návrat hospodářství, jež všem lidem zajišťovalo zaměstnání a sociální péči, přestože zemi sužovala rozsáhlá chudoba.