Prodej se týká domů včetně pozemků v ulicích Černopolní, Filipova a Staňkova. Cena není stejná ani pevně stanovená pro jeden metr čtvereční, ale určuje ji odhadce na základě stavu nemovitosti, lokality a dalších faktorů. Pro prodej prvních tří domů hlasovalo 39 zastupitelů z celkových 55. "Platí to, co jsme schválili už v minulosti. Domy prodáme za cenu obvyklou s pětadvacetiprocentní slevou," uvedl Vokřál. Například za trojblok bytových domů ve Filipově ulici město požaduje 30 milionů korun, přestože obvyklá cena je 40 milionů. Obvyklou cenu menšího domu na Staňkově ulici stanovila znalkyně na 5,2 milionu, město ho prodá za necelé čtyři miliony.
Předseda Bytového družstva Filipova 14, 16, 18 Pavel Hrtoň dnes ČTK řekl, že jsou lidé rádi, že se proces privatizace domů ve Filipově ulici schyluje ke konci. "U nás se privatizace chystala už před devíti lety, a proto jsme to nechtěli protahovat. Dohodnutou cenu považujeme za kompromis, který se podařilo s městem dohodnout," řekl Hrtoň. Podle něj se nakonec byty oproti původním předpokladům prodraží zhruba o 80 procent. "Vzali jsme si úvěr od banky jako družstvo s tím, že se členové družstva smluvně zavázali hradit splátky svého podílu," dodal Hrtoň. Půjčku nabízelo lidem také město. "Nevyužili jsme ji, protože v ní nebylo tolik možností jako v bance," doplnil Hrtoň.
S dalšími 16 bytovými družstvy město vyjednává o ceně. "Došli jsme u nich k dohodě, že uděláme revizní odhadní posudek na cenu bytů," uvedl Vokřál. Město totiž mělo jeden posudek, obyvatelé druhý, a proto kvůli odlišnostem vznikne ještě třetí. Podle primátora bude posudek závazný pro obě strany, ať dopadne jakkoliv. Z něj by se měla stanovit cena obvyklá a město by mělo dát slibovanou pětadvacetiprocentní slevu. "Jednáme ještě i s dalšími bytovými družstvy, pouze dvě se zcela odmlčela, takže budeme čekat na jejich kroky," dodal Vokřál s tím, že zatím nemá informaci o tom, že by se někteří obyvatelé obrátili na soud.
Právě soudem totiž v první polovině letošního roku někteří obyvatelé z 25 domů vyhrožovali. Minulé vedení složené z ČSSD a ODS jim totiž přislíbilo prodej za cenu s výraznou slevou. Chybělo už pouze odsouhlasení zastupitelstvem, což se však za starého vedení nestihlo. Nová koalice složená z ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených však prodávat za výhodnou cenu odmítla a v prosinci privatizaci pozastavila. Vysvětlila to tím, že by třetinová cena oproti ceně obvyklé znamenala porušení povinnosti péče řádného hospodáře a zastupitelé by se tím mohli vystavovat problémům se zákonem. Nakonec zastupitelé odsouhlasili čtvrtinovou slevu od ceny obvyklé.