Oprava betlému začala loni 15. června. Restaurátoři celý betlém postupně rozebrali, aby se dostali k jednotlivým částem. Kvůli ulomeným či rozvolněným zubům na hnacích kolech a deformovaným hřídelích se některé části betlému před opravou již nepohybovaly, podle některých názorů byla mechanika v havarijním stavu. "Z betlému byly odstraněny nepůvodní zásahy. Celá mechanika je kompletně funkční a zprovozněná," řekl vedoucí týmu restaurátorů Tomáš Bárta.
Ředitelka třebechovického muzea betlémů Silvie Dušková řekla, že betlém má celkem 21 pohyblivých pasů. "Z nich devět nefungovalo. Už před generální opravou se podařilo čtyři z nich rozpohybovat, takže bylo nutné opravit pět pásů, nefungovala také řada mechanik," řekla Dušková. Restaurátoři také vytvořili kopii původní figury slona.
Restaurátoři během opravy zjistili, že mnoho figur bylo vytvořeno jako pohyblivé, ale nakonec je autoři nepřipojili k mechanice. "Dá se říci, že se v betlému nachází v řádu desítek figur, které se pohybovat měly a nepohybují se," řekl Bárta. Podle něj chtějí restaurátoři vytvořit kopie těchto figur a ukázat je v pohybu.
Dílo lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Nejcennější exponát Třebechovického muzea betlémů je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů. Na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru.