Williams složil hudbu k více než stovce filmů, získal celou řadu ocenění. Za hudbu k Dobyvatelům ztracené archy byl nominován na Oscara.

ČNSO, který v roce 1993 založil trumpetista Jan Hasenöhrl s dirigentem Zdeňkem Košlerem, má k filmové hudbě blízko. Vystoupil například po boku skladatelů Ennia Moricconeho, Hanse Zimmera, Dannyho Elfmana, Vladimíra Cosmy a Jamese Newtona Howarda. Český orchestr se také podílel na vzniku doprovodu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Morricone za něj před dvěma lety získal svého prvního Oscara za nejlepší hudbu.

Filmové projekce za doprovodu symfoniků mohli zájemci vidět několikrát. Například letos v lednu se v Obecním domě uskutečnil koncert ke 100. výročí vzniku Československa s projekcí snímku Obchod na korze. První československý oscarový film z roku 1965 doprovodil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Petera Vrábela živou hudbou Zdeňka Lišky. Loni v prosinci se uskutečnilo promítání filmu Anděl Páně 2 v Kongresovém centru Praha. K projekci zazněla hudba Ondřeje Gregora Brzobohatého v provedení Bohemian Symphony Orchestra Prague pod vedením dirigenta Martina Šandy a chlapeckého sboru Boni Pueri.

V pražské O2 areně za doprovodu hudby v podání členů symfonického orchestru, sboru a sólistů uvedli Piráty z Karibiku a všechny tři díly Pána Prstenů. S velkým zájmem se v roce 2016 uskutečnilo promítání filmu Miloše Formana Amadeus za synchronizovaného hudebního doprovodu Pražské komorní filharmonie a sboru Canti di Praga. Pořadatelé v Kongresovém centru Praha přidali vzhledem k velkému zájmu druhé představení. Ve Smetanově síni Obecního domu předtím uskutečnili promítání filmové klasiky Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka za doprovodu šedesátičlenného Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.