"Delegace bude v Praze oficiálně přijata na Pražském hradě, prohlédne si unikátní sály knihovny ve Strahovském klášteře nebo barokní divadlo v Českém Krumlově," uvedla Moravcová. Detaily plánované mezinárodní spolupráce prozradit nechce.

Bývalá šéfredaktorka francouzského deníku Le Point Catherine Pégardová se dostala do vedení Château de Versailles v roce 2011. Zprvu čelila kritice kvůli absenci předchozích zkušeností v řízení velké kulturní instituce. Během svého působení ale otevřela dosud nepřístupné prostory ve Versailles a každoročně zvyšovala návštěvnost zámku přibližně o čtyři procenta. Růst návštěvnosti se zastavil až v roce 2015 v důsledku pařížských teroristických útoků, uvedla Moravcová. Pégardová se aktivně věnuje programu mecenášství a získala takto již 70 milionů eur. Loni byla ve funkci potvrzena na další tři roky.

Tématu dárcovství a následné podpoře kulturních aktivit ze soukromých zdrojů se věnuje i Bohemian Heritage Fund. Loni byl fond partnerem unikátního provedení skladby Missa Salisburgensis česko-rakouského barokního skladatele Heinricha Bibera v podání Collegia 1704 právě ve versailleské Královské kapli. Akce by podle prezidenta fondu Pavla Smutného mohla být začátkem dlouhodobé hudební spolupráce v oblasti barokní hudby mezi Prahou a Versailles.

Do Prahy přijíždí také Laurent Brunner, ředitel Château de Versailles Spectacle (umělecký program ve Versailles). Český nadační fond se spolu s francouzskými partnery podílel na několika projektech v obou zemích, v Česku například naposledy na loňských Letních slavnostech staré hudby. Aktuální návštěva Pégardové a Brunnera podle Moravcové má konkretizovat další projekty do budoucnosti.

Zámek Versailles zapsaný na seznam UNESCO navštíví ročně na 15 milionů lidí. Více než stovka místností v zámku předvádí okázalost bývalé královské rezidence, zatímco dalších sto místností představuje na 10.000 metrech čtverečních výjimečný soubor maleb a soch muzea historie Francie, které založil v roce 1837 Ludvík Filip.