Letošní veletrh se nese ve znamení Francie a frankofonní literatury. Představí se na něm na 180 autorek a autorů, kteří píší ve francouzštině, včetně například Michela Houellebecqa či nositele Nobelovy ceny za literaturu Jeana-Marie Gustava Le Clézia.
Protože je Francie letos podruhé čestným hostem veletrhu, zúčastnil se slavnostního zahájení i Macron, který zdůraznil význam kultury pro Evropu. Merkelová zase hovořila o tom, že se Německo a Francie právě kulturou vždy vzájemně obohacovaly, i když jejich vztahy v minulosti prošly řadou těžkých zkoušek.
Ve Frankfurtu bude vedle Francie zastoupeno i dalších více než 100 zemí, z nichž přijede na 7300 vystavovatelů a stovky literárních agentů. Hlavním tématem českého stánku bude Charta 77 a underground. Česko budou na veletrhu zastupovat například literární historik Martin Putna, spisovatel Jáchym Topol nebo editor a překladatel undergroundových textů Martin Machovec.
Stejně jako loni se i letos veletrh zaměří také na moderní technologie, včetně virtuální reality nebo umělé inteligence. V části nazvané The Arts+ se bude mimo jiné pohybovat robot, který bude samostatně psát krátké manifesty a rozdávat je návštěvníkům. "Je vlastně jedno, jestli knihy čtete, nebo je konzumujete očima či ušima," říká o stále větším důrazu veletrhu na moderní technologie a jeho stoupajícím propojení s filmovým průmyslem jeho ředitel Juergen Boos.
Na desítkách doprovodných diskusí se bude zase debatovat například o falešných zprávách, svobodě slova, současných konfliktech, migraci nebo o budoucnosti Evropské unie.
Od úterý do pátku bude veletrh přístupný literárním agentům, vydavatelům a dalším profesionálům z oboru. O víkendu 14. a 15. října se jeho brány otevřou i veřejnosti. Denní vstupné přijde na 19 eur (492 Kč).