Největší nabídku má Západočeské muzeum, pod které patří také Muzeum loutek, Národopisné muzeum a Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Nabídne vstup zdarma, hlavní budova, národopis i církevní muzeum umožní vstup naposledy ve 22:30, muzeum loutek ve 21:30.

V hlavní budově muzea si lidé mohou prohlédnout výstavy a expozice, poslechnout cimbálovou muziku a vyzkoušet modelování mamutích zubů a preparaci vzorků vibrační jehlou. S archeology si vyzkoušejí výrobu záušnic a s historiky tisk na replice historického lisu. Připraveny jsou také komentované prohlídky muzejní knihovny a ukázky práce Centra paleobiodiversity, řekla mluvčí muzea Romana Němečková.

Národopisné muzeum Plzeňska má doprovodné programy například k výstavě o plzeňském kamnářství. Církevní muzeum vedle expozice Po stopách víry františkánským klášterem nabídne v kapli svaté Barbory koncerty barokní loutny a představení o životě čtyř žen Karla IV. Dux femina facti. Muzeum loutek bude mimo jiné promítat archivní snímek Hurvínkův cirkus.

Západočeská galerie v síni Masné krámy připravila v souvislosti s aktuální výstavou program ve stylu 60. let 20. století. Děti si mohou zkusit při tvůrčí dílně domalovat obraz, připraveny jsou komentované prohlídky i kulturní vystoupení. Přispějí například umělci z Divadla J. K. Tyla - Martin Šinták připravil choreografii Ve víru tance, Kamila Kikinčuková a Dalibor Tolaš zazpívají nezapomenutelné melodie. Na programu je také šanson, písně pro nevšední den, poetické divadlo Kabaret 60 a další, vyjmenovala mluvčí galerie Eva Reitspiesová.

Večerní a noční prohlídky nabídne také historické podzemí nebo DEPO2015, kde bude v setmělé atmosféře možné navštívit výstavu Trabantem kolem světa.