Festival se ode dneška odehrává na několika místech Olomouce. Herce mohou lidé sledovat na půdě Divadla na cucky, Moravského divadla, v Konviktu, ale i v prostorách budoucího kulturního centra Dolní vám. na Dolním náměstí. Představení jsou naplánována také v S-klubu či na schodišti u vily Primavesi. "Počet míst se letos rozhodně navýšil, hledáme nové prostory. Desetidenní festival se nedá odehrát na jednom místě. Je to stále větší a větší akce, kdy je potřeba více sálů," řekl ČTK ředitel festivalu Petr Nerušil.

Hlavní program zahrnuje 38 produkcí třiadvaceti titulů, z toho 19 zahraničních představení. Motiv letošního ročníku zní Tekutá Evropa. Vybrané tituly podle pořadatelů spojuje silně autorská reflexe událostí, postojů a myšlení, které v moderních dějinách formovaly a dosud formují tvář současné Evropy. V Olomouci poprvé vystoupí například Maxim Gorki Theater Berlín, představení je naplánováno na neděli v Moravském divadle, nebo mnichovský Residenztheater.

Flora nabídne také pětidenní profil přední české divadelní scény, pražského Studia Hrdinů, seznámí návštěvníky s nejnovější tvorbou progresivního brněnského HaDivadla a dvakrát uvede drama Olga Divadla LETÍ.

Součástí festivalu je i historicky největší přehlídka nizozemského performativního umění v tuzemsku s názvem Pestré Nizozemsko. Představí střední a mladší generaci tvůrců, jejichž tvorba je pestrá nejen uměleckým stylem, ale také národnostním složením jednotlivých uměleckých formací. "Nizozemí je totiž nadále zemí, která je z principu otevřená. Celá sekce tak integrálně zapadá do hlavního leitmotivu festivalu, kterým je Tekutá Evropa," doplnili zástupci festivalu. Sekce tak zahrnuje představení šesti respektovaných choreografů, pěti národností a deset představení.

Sekci doplní také tradiční festivalová platforma Visegrad Performing Arts, jejíž součástí je i trojí uvedení sólového projektu LOOP maďarského tanečníka Dániela Szásze, který dnes svým představením festival otevřel. Festivalový program je umístěn na stránkách www.divadelniflora.cz.