Tým archeologů z Národního památkového ústavu (NPÚ) v červenci zahájil druhou etapu výzkumu rotundy. První proběhla před více než deseti lety, kdy byla provedena základní část archeologického průzkumu, akutní záchranné práce či stavební úpravy nezbytné pro uchování historických terénů. Archeologové tehdy zajistili i potřebné klimatické podmínky.

V druhé etapě záchrany provedou odborníci analytické rozbory odebraných vzorků, uskuteční hodnověrnou rekonstrukci historického vývoje rotundy a místa, na němž byla postavena, a porovnají zjištěné reálie se svatováclavskými legendami. "Archeologové z NPÚ se totiž přiklánějí k názoru, že se znovuobjevená rotunda váže k nejstarším legendám o sv. Václavu, a může tak být spojována se zázraky kolem jeho smrti," uvedl proděkan fakulty Vlach.

Rotunda, která byla více než 300 let považována za ztracenou, byla objevena před deseti lety při rekonstrukci budovy. Badatelé ji během staletí hledali několikrát, ale vždy nakonec konstatovali, že zanikla beze stopy při budování jezuitského profesního domu. Pod betonovou podlahou se dochoval mimořádně cenný fragment románské keramické dlažby z 11. století v původním uložení. Také další nález, kamenný kruh z 10. století, svědčí o jedinečném významu tohoto místa pro českou historii.

Celkové náklady na obnovu rotundy dosáhnou deset milionů. Pětinu peněz chce fakulta získat sbírkou přes internetovou aplikaci Naše rotunda. Dárcům nabízejí její organizátoři třeba umístění osobního poselství dárce příštím generacím - vloží se pod podlahu rotundy. Další peníze, až 80 procent, by měla škola získat z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.