Policie obvinila Via Chem Group z ovlivňování soudního řízení a účasti v organizované zločinecké skupině. Via Chem to odmítá. Miroslav Veselý, českobudějovický soudce, ČTK řekl, že obvinění může ovlivnit insolvenční řízení a ohrozit reorganizaci. Jde o obvinění právnické osoby Via Chem Group,a.s. Závazky firmy jsou kolem dvou miliard Kč. AB - CREDIT nabídla Via Chemu půjčku několik set milionů Kč a odkup pohledávky za společností Spolchemie v hodnotě přes 250 milionů Kč, řekl dnes ČTK mediální zástupce Via Chem Group Martin Opatrný.
"Financování reorganizace bude zajištěno z vlastních zdrojů a za pomoci investora, který za tímto účelem poskytne dlužníkovi úvěr a koupí od dlužníka pohledávky (...)," uvádí firma v reorganizačním plánu. Předsedou představenstva firma AB - CREDIT je Jaromír Štantejský. Čistý obrat firmy byl předloni 377,6 milionu Kč, v roce 2015 činil 3,39 miliardy Kč. Uvádí to výroční zpráva firmy. V roce 2016 byl zisk po zdanění 136,8 milionu Kč. Aktiva firmy AB - CREDIT byla předloni brutto tři miliardy Kč.
AB - CREDIT, která Via Chem půjčí stamiliony, patří do skupiny Kaprain českého finančníka Karla Pražáka. "Via Chem Group tyto prostředky využije k vypořádání závazků vůči svým věřitelům," řekl Opatrný.
Soudce Veselý, jenž je u případu od zahájení insolvenčního řízení v roce 2014, požádal dnes krajské státní zastupitelství, aby soudu sdělilo podstatné skutečnosti, které by mohly mít vliv na řízení.
"Záleží, co je obsahem obvinění, ale může to mít i zcela zásadní vliv na to řízení," řekl soudce. Dodal, že aktualizovaný reorganizační plán spočívá v zásadě ve vstupu strategického investora do firmy. Vyjádřil pochybnosti, zda zájem investora za situace, kdy by měl investovat poměrně značné finanční prostředky do firmy, vydrží.
Dodal, že i kdyby zájem investora trval, při schvalování plánu posuzuje soud i poctivý úmysl dlužníka. "Otázka je, jestli vůbec bude reálná reorganizace, protože osobně bych - být investorem - velice zbystřil, měl-li bych investovat do firmy, která je obviněná," řekl soudce.
Via Chem obvinění považuje za účelový krok, který má komplikovat insolvenční řízení a blokovat reorganizační plán. ČTK to řekl Opatrný. Státní zástupce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze ČTK řekl, že v kauze kolem Via Chemu bylo v únoru obviněno několik firem. Zda jde i o samotný Via Chem, nechtěl potvrdit.
"V souvislosti s insolvencí Via Chemu byla již před dvěma lety obviněna skupina fyzických osob. Ty nemají s dnešním Via Chemem nic společného. Obvinit společnost, která má nové vedení, zajištěné financování i nové věřitele a s nimi také jasnou vizi nové akcionářské struktury, nedává smysl z právního ani ekonomického úhlu pohledu," uvedl Opatrný. Nový reorganizační plán firmy počítá s tím, že když ho věřitelé schválí, získají zpět polovinu hodnoty svých pohledávek. Plán musí schválit i soud.
V kauze kolem Via Chem Group bylo už dřív obviněno 14 lidí, mezi nimi i miliardář Petr Sisák. Zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle obvinění třeba, aby ústecká firma Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group měla v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl.
Jediným akcionářem společnosti je firma Euro Capital Alliance LTD se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Via Chem Group figurovala v kontroverzních obchodech. Její dluhopisy koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.