Uber spustil v Brně svoji službu UberPOP 1. února. Lidé si díky aplikaci mohli zavolat řidiče, který je odvezl na požadovanou adresu. Klient pak zaplatil za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči jezdili buď pro společnost, nebo jako živnostníci, kteří si přivydělávali jízdou ve vlastním autě. Služba je tedy alternativou taxi, klasičtí taxikáři se proti ní ohrazují. Uber uvádí, že není taxislužba, kritici však službu UberPOP za taxi považují. Návrh na předběžné opatření a žalobu podala společnost Lido Taxi Radio, magistrát je přidruženým účastníkem řízení.

V dílčím sporu, který se týká jedné z flotil Uberu, žaluje Lido Taxi provozovatele Jakuba Dümlera. Podle rozhodnutí soudu je Dümler povinen zdržet se provozování služby na území města Brna. "Zdejší soud zdůrazňuje, že žalovaný svým jednáním ignoruje příslušné právní předpisy, když poskytuje přepravu bez příslušného živnostenského oprávnění a oprávnění řidiče taxislužby," uvedla mluvčí.

Krajský soud předběžným opatřením žalovanému provozovat taxislužbu už dříve zakázal, Vrchní soud v Olomouci ale věc kvůli nedostatečnému odůvodnění vrátil zpět. Rozhodnutí soudu ohledně zákazu také pro celou společnost mluvčí dnes potvrdila. "Rozhodnutí zůstává stejné, pouze je doplněno o podrobnější odůvodnění," uvedla.

Uber v Brně dočasně přestal fungovat, i když mohl přepravní služby znovu spustit poté, co dostal rozhodnutí o zrušení zákazu Vrchním soudem v Olomouci. "My ale nejezdíme, protože je to proces, který trvá. Není to ze dne na den, že by se služba spustila," řekla ve středu ČTK mluvčí společnosti Miroslava Jozová. Na odvolání proti rozhodnutí krajského soudu mají žalované strany 15 dnů.