"Příběhy Jany Průškové a Lukáše Wagenknechta se v celé řadě parametrů dost zásadně liší. Přesto je oba spojuje odvaha a ochota nést následky. To nebyl, není a nikdy, bohužel, nebude standardní vzorec chování," komentoval ocenění ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka. Fond uděluje Ceny za odvahu pravidelně od svého založení v roce 2011.

Wagenknecht ještě jako vedoucí auditu v pražském Dopravním podniku v roce 2013 kritizoval financování dostavby metra A, načež byl z podniku propuštěn. Letos kvůli chybám v tendru na dostavbu dostal podnik pokutu od antimonopolního úřadu a nad zakázkou za zhruba dvě desítky miliard korun se pozastavil i Nejvyšší kontrolní úřad. Stát kvůli chybám snížil podniku o čtvrtinu maximální možnou částku pro čerpání dotací na dostavbu.

Poté se Wagenknecht jako náměstek ministra financí dostal do sporu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Wagenknechtův auditorský tým totiž odhalil chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů MS2014+, což později potvrdila i Evropská komise. Wagenknecht poukázal i na smlouvu advokátní kanceláře bývalé místopředsedkyně ANO Kleslové s polostátní firmou ČEZ a údajný nátlak Kleslové na dozorčí radu ČEZ. Právě v té době podle médií ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš Wagenknechta z postu náměstka odvolal. Kleslová později po kritice kvůli vysokým odměnám za práci pro ČEZ a funkce v pražských městských firmách rezignovala na posty v ANO.

Druhá oceněná, Jana Průšková, pracovala jako manažerka neziskové organizace Kruh přátel Severáčku, která zastupuje liberecký dětský pěvecký sbor Severáček. Průšková podle protikorupčního fondu upozornila na podivné nakládání s penězi pro sbor a existenci černého fondu. Manažerka kvůli tomu podala i trestní oznámení, načež dostala výpověď. Policie později oznámení odložila a Průšková neuspěla u soudů se žalobou proti výpovědi, ačkoli soudy podle fondu uznaly, že hospodaření Kruhu přátel Severáčku nebylo v pořádku.