Předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun řekl ČTK, že výpovědi podle zákoníku práce na podkladě nevyplacených mezd podávají stovky lidí. Zaměstnanci dostali mzdy naposledy v lednu. V případě, že podají sami výpovědi kvůli nevyplaceným mzdám, měl by jim mzdy kompenzovat úřad práce. Takovou možnost mají v případě, že vyprší splatnost výplaty, což je do konce měsíce plus 15 dní. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci už v únorovém termínu nedostali mzdy za leden, měli možnost podat takovou výpověď od poloviny března.
"Všichni lidé dostali výpovědi kromě likvidačního týmu. V něm má zůstat zhruba 30 zaměstnanců," řekl Fajmon.
Mišun řekl, že na zaplacení likvidačního týmu by firma peníze mít měla. Odboráři už rozhodli o zrušení odborové organizace k 7. květnu, do té doby výbor dořeší všechny související náležitosti. "Odbory bez zaměstnanců nemají smysl," řekl odborový předák.
On sám dnes okamžitou výpověď také podá. Situace je podle něj ale komplikovaná i tím, že firma za zaměstnance nepodala daňová přiznání. Lidé tak podle Mišuna zřejmě nestihnou přiznání finančnímu úřadu podat v zákonném termínu.
Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové je velmi pravděpodobné, že řada zaměstnanců Vítkovických strojíren najde novou práci. Propouštěni jsou totiž především pracovníci z technických profesí a právě po těch je na pracovním trhu velká poptávka. "Už nyní se na nás obracejí zaměstnavatelé z celé ČR, zejména z regionu, a nabízejí stovky volných pracovních míst propouštěným zaměstnancům Vítkovických strojíren," uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.
Úřad má informace o počtech a struktuře propouštění a už od 22. března také přímo v prostorech firmy funguje jeho mobilní poradenské středisko. "Do dnešního dne se na něj obrátily stovky lidí. Zajímají se především o problematiku insolvence. Specialisté jim také radí, jak dále postupovat. Probírají s nimi jejich konkrétní situaci, seznamují je s nabídkou volných pracovních míst a pomáhají jim například také s výběrem vhodné rekvalifikace," uvedla Beránková.
Jednatel Vítkovických strojíren Michal Pivoda už dříve řekl, že pro vyhlášení insolvence se firma rozhodla po krachu dvoutýdenního jednání s možným investorem.
Do Vítkovických strojíren patří bývalé divize Energetické strojírenství (Kotlárna) a Mostárna, které dříve vlastnily Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. VPE ale skončily v konkurzu a insolvenční správce pak obě divize prodal. Vítkovice, a. s., které byly mateřskou firmou VPE, tento prodej napadly incidenční žalobou. Soud o ní zatím nerozhodl.
Podle představitelů Vítkovických strojíren je ale tato žaloba důvodem, proč firma nedostala bankovní úvěr a proč nemá na výplaty. Zakázky přitom podnik měl. Vítkovice, a. s., zodpovědnost za insolvenci Vítkovických strojíren odmítají.