Polské elektrárny, které vyrábějí elektřinu vesměs z uhlí, jsou povinny kupovat obchodovatelné certifikáty od dodavatelů, kteří vyrábějí zelenou energii. To jim pomáhá splňovat vlastní limity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, které musejí plnit.

Vláda, která chce uhelnému průmyslu pomoci, se snaží schéma podpory obnovitelných zdrojů změnit. Nyní proto testuje systém aukcí elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Energa je přesvědčena, že uzavřené smlouvy na nákup zelených certifikátů nejsou závazné a prokázat to hodlá u soudu. Tvrdí, že dohody vyžadovaly nákup certifikátů mimo veřejnou soutěž v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Pokud by Energa certifikáty už nemusela kupovat, příští rok by ušetřila 110 milionů zlotých a v dalších letech 2,1 miliardy zlotých, uvedl podnik bez bližší časové specifikace.

Při tomto výpočtu firma vychází z ročního prodeje 19 terrawatthodin elektrické energie a substitučního poplatku 43 zlotých za megawatthodinu. Tento poplatek se používá jako náhrada za nákup zelených certifikátů a jeho kalkulace vychází z produkce firmy.

Polsko v srpnu přijalo zákon, kterým se substituční poplatek mění. Není už definován pevně stanovenou částkou, ale je odvozován z tržní ceny certifikátu.

Akcie společnosti Energa na varšavské burze odpoledne přidávaly asi tři procenta, zatímco hlavní index WIG měl k dobru 1,3 procenta.