"U věřitelů na Ústecku je třikrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do problémů se splácením, než kdyby pocházeli z Vysočiny nebo Zlínského kraje," uvedl Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, která patří mezi největší české společnosti spravující pohledávky.

Pokud domácnost přestane platit, šance na úhradu dluhu se významně liší. Největší šanci na získání dlužné částky mají věřitelé ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině. "Tam se úspěšnost vymožení dluhu dostává výrazně nad průměr. Naopak nejhůře se dluhy vymáhají z dlužníků na Ústecku," uvedl Zetek.

O splacení dluhu bez asistence soudů a exekutorů rozhoduje vedle výše dluhu a životní situace dlužníka ochota situaci řešit mimosoudní dohodou. "Čím více informaci nám sdělí, tím lépe můžeme navrhnout řešení, a to i pro velmi vysoké dlužné částky. Pouze třetina tuzemských dlužníků ale dohodnutý splátkový kalendář dodržuje," dodal Zetek.

Z analýzy plyne, že neplatí předpoklad, že z ekonomicky slabších krajů se automaticky rekrutují problémoví neplatiči. "Jsou chudší kraje, například Zlínský, Vysočina nebo Olomoucký, kde své závazky lidé plní. Naproti tomu v některých bohatších krajích, typicky Plzeňském nebo Praze, je počet neplatičů překvapivě vyšší," uvedl Zetek.

Firma nedoporučuje vyhýbat se dohodě, náklady spojené s vymáháním dluhu se zvyšují až o desítky tisíc korun za honorář advokátů, soudní poplatky a náklady exekučního

Analýza vycházela z dat o 540.000 dlužníků, kteří se dostali do problémů se splácením. Věřitelům dluží za výdaje spojené s chodem domácnosti, tedy za energie, telekomunikační služby, pojištění a bankovní financování.