"Nás to nijak neovlivňuje. Máme vyrovnanou bilanci v tom, co inkasujeme a nakupujeme za eura," uvedl jednatel liberecké firmy Kasro Štěpán Hyk, která obchoduje s kancelářskou technikou.
Obdobně je na tom i firma VÚTS, která se orientuje na výzkum a vývoj strojů a zařízení pro zpracovatelský průmysl. "Naše nákupy v eurech jsou v rozsahu odpovídajícím zahraničním tržbám," uvedl obchodně ekonomický ředitel firmy. Oslabení koruny se podle něj neprojevilo ani na rozsahu zahraničních zakázek. "Je přibližně stejný," dodal. Objem zahraničních zakázek tvoří skoro 15 procent tržeb firmy.
Za špatné považuje intervence ČNB Ivo Najman z liberecké potravinářské firmy Ravy, která se zabývá výrobou sekané a karbanátků. Vyváží zhruba třetinu své produkce. "Vždy uškodí takový nepředvídatelný otřes," uvedl. Podle něj se jen těžko plánují exporty i nákupy. "Nevíte, zda zítra či od příštího měsíce nebo za rok bude rozdíl v kurzu zase dvě koruny zpátky. Je tam nejistota," řekl Najman.
Kriticky se v minulosti k intervencím stavěl také výrobce dřevěných hraček Detoa Albrechtice, který kvůli kurzovému zajištění po intervencích ČNB prodělával 1,5 až dvě koruny na každém euru. Dnes naopak majitel firmy Jaroslav Zeman postup ČNB chválí. "Někdy proděláváte, někdy vyděláváte. Důležitá je stabilita. To zpevňování bylo tehdy kruté. Z mého pohledu ale udělala banka dobře," uvedl. Díky oslabené koruně se výrobce hraček, jehož polovina produkce míří do zahraničí, zřejmě v brzké době opět vrátí na čínský trh. "Máme co nabídnout. Byli jsme tam dlouhodobě od roku 1998. To skončilo před lety, jak začala zpevňovat koruna," dodal Zeman.
Malý vliv mají intervence ČNB na Liberecké strojírny vyrábějící pekárenské technologie. Firmě mnohem více uškodil oslabený rubl v důsledku sankcí ze strany EU. "Pro Rusko jsme drazí a musíme hledat jiné trhy," řekl jednatel firmy Stanislav Jandura.
Devizové intervence zahájila ČNB předloni v listopadu s cílem zabránit deflaci. Zavázala se tehdy udržet kurz kolem 27 korun za euro. Podle řady analytiků intervence pomohly především k vyšším ziskům exportérů, a tím k větší výrobě a růstu mezd. Potvrzují to statistiky. Podle informací z Českého statistického úřadu překročily v Libereckém kraji u podniků s více než sto zaměstnanci v prvním pololetí letošního roku 77 miliard korun. Meziročně vzrostly téměř o desetinu. Pracovníci v průmyslu v kraji vydělávali v první polovině letošního roku v průměru 28.553 korun, o 3,2 procenta více než před rokem.
Počínání centrální banky má ale také kritiky. Šéfové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) i prezident Miloš Zeman v srpnu vyzvali ČNB, aby intervence zmírnila. Prezident centrální banku kritizoval i dřív. Podle něj by si "neměla hrát na demiurga (svrchovaného tvůrce) české ekonomiky". "Měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016. Tím by se podle mého názoru kurz české koruny stabilizoval," řekl v lednu.