Průzkum ukázal, že čtyři z pěti oslovených firem spotřebu neřídí, ale jen sledují například prostřednictvím kontroly výpisů. Nejčastěji plánují úsporná opatření firmy s dvousměnným provozem a firmy nad 50 zaměstnanců. Předpokládaná investice se pohybuje kolem milionu korun.

"Menší firmy obvykle šetří na nejsnáze rozpoznatelných položkách, přičemž vlastní úsporná opatření jsou nákladově přijatelná a rychle rozpoznatelná. Překvapivým zjištěním však je, že skoro pětina firem má k dispozici on-line měření spotřeby energií," uvedl předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček.

Desetiprocentní úspora nákladů energie, kterou připouští asi polovina firem, je podle šéfa asociace překvapivě vysoké číslo. "Zajímavé je i to, že na prvním místě není ani chování zaměstnanců ani cenové ústupky dodavatele, ale aplikace nových technologií," dodal Havlíček. Nejvíce podle průzkumu chtějí investovat výrobní a řemeslné podniky.

Podle šéfa RWE Energie Tomáše Varcopa mezi příklady úsporných opatření patří on-line monitorování spotřeby energií, optimalizace kotelny, strojovny nebo tepelných rozvodů či úprava osvětlení. Jejich zavedení předchází studie nebo audit na míru s následným navržením konkrétních opatření.

V červnovém průzkumu IPSOS bylo dotazováno 501 malých a středních podniků z oborů výroba, obchod, řemesla a služby.