Firma přípravky Ecover dováží z Belgie. Jde o bělicí prostředek, prací gel, tablety do myčky a odstraňovač vodního kamene. "Ani jeden z nich neměl v pořádku tzv. bezpečnostní list, v němž mají být uvedeny všechny informace o nebezpečných vlastnostech výrobku," uvedla mluvčí.

Distributor také podle ní nesplnil svou zákonnou povinnost a produkty nenahlásil do databáze ministerstva zdravotnictví, z níž lékaři čerpají informace při první pomoci, například po požití těchto látek. "Právě kvůli bělicímu prostředku Ecover bylo prokazatelně ohroženo zdraví dítěte. Lékaři nenašli v databázi informaci o přípravku a poskytnutí první pomoci se tak zpozdilo," uvedla ředitelka inspektorátu ČIŽP v Plzni Petra Horčicová.

Firma County Life přiznává, že pochybila. "Velmi nás to mrzí a okamžitě jsme vše napravili. Produkty jsme nahlásili do registru a jsou už samozřejmě vyrobeny i nové etikety. Zároveň si ale stojíme za tím, že přípravky Ecover jsou jedny z nejekologičtějších na českém trhu," řekla ČTK Andrea Hlaváčková z Country Life.

Na etiketě pracího gelu Ecover bylo původně v češtině uvedeno, že je vhodný k ručnímu praní. Podle inspektorů je ale dráždivý a na originální etiketě v angličtině stojí, že k ručnímu praní vhodný není. Na výrobcích také chyběly grafické symboly nebezpečnosti nebo nebyly uvedeny v dostatečné velikosti, kterou stanoví zákon. Scházely i povinné popisy v češtině. Informace o nebezpečnosti těchto směsí musí být pro spotřebitele patrné na první pohled.

"Přitěžující okolností pro firmu Country Life navíc bylo, že jsme ji za stejné porušení zákona u totožných výrobků pokutovali už v roce 2009, a to třiceti tisíci korunami. Označení ECO na těchto přípravcích přitom může spotřebitele uvádět v omyl, že se jedná o zdraví neškodné výrobky, šetrné k životnímu prostředí. Tím však například bělicí prostředek Ecover rozhodně není," dodala Horčicová.