Míra bankrotů je nejvyšší u společností s jedním vlastníkem (1,98 procenta), nejnižší míru bankrotů naopak vykázaly společnosti s více než dvěma vlastníky (1,26 procenta). Míra bankrotů u společností se dvěma majiteli je 1,46 procenta.

"Rozhodování jednoho vlastníka je jednodušší a rychlejší, nevyžaduje hledání kompromisů. Jeden majitel má vše ve své režii, nemusí spoléhat na druhé. Rozhodování více lidí je obvykle složitější, vyžaduje trpělivost a schopnost naslouchat jiným, což jsou vlastnosti, které patrně mnoha lidem chybějí," uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Pro společnosti s jedním vlastníkem je charakteristické, že mají v naprosté většině (93 procent) méně než dvacet zaměstnanců. Společnosti s více než dvěma vlastníky mají podíl malých firem nižší (88 procent).

Nejkratší dobu působí na trhu společnosti s jedním vlastníkem a nejdéle naopak společnosti s více než dvěma vlastníky. Konkrétně déle než deset let fungují na trhu necelé dvě třetiny obchodních společností s více jak dvěma vlastníky. U společností se dvěma vlastníky funguje více než deset let polovina firem, u společností s jedním vlastníkem pak pouze dvě pětiny. Společnosti s jedním vlastníkem jsou tedy mnohdy mladší a zároveň vykazují i největší obměnu.

U společnosti s více než dvěma vlastníky existuje největší podíl těch, které účetní závěrky nezveřejňují vůbec. Je to rovná polovina z nich. O něco lepší je situace u zbylých dvou kategorií, kdy závěrky nezveřejňuje 45 procent společností s jedním vlastníkem a 43 procent společností se dvěma vlastníky.