Kauce pro prodejce pohonných hmot by mohla klesnout z 20 milionů na deset milionů korun. Zavedení kaucí bylo jedním z opatření proti daňovým únikům. Ústavní soud (ÚS) však loni v květnu ustanovení s platností od července letošního roku zrušil. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů. Unie nezávislých petrolejářů návrh na snížení sazby již dříve uvítala. Distributoři pohonných hmot budou moci podle novely o snížení kauce žádat při splnění stanovených podmínek.
Výbor naopak odmítl pozměňovací návrh poslance Karla Fiedlera (Úsvit), který navrhoval, aby celní správa musela zveřejňovat kauce u jednotlivých distributorů i rozhodnutí o jejich snížení. Podpořil to i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že by to omezilo riziko korupce při rozhodování o nižší kauci. Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová s návrhem ale nesouhlasila. Opatření by podle ni destabilizovalo trh. Poukazovala na to, že za rozhodnutím úřadů je podrobná analýza, která vyplývá z postavení žadatele a dotýká se i obchodního tajemství.
V případě tabáku navrhla vláda plošné uvalení spotřební daně na surový tabák. Daň bude stanovena ve výši spotřební daně tabáku ke kouření a bude zaveden registr osob, které s takovým tabákem nakládají. Má to pomoci omezit daňové úniky, které vznikají při výrobě nezdaněných tabákových výrobků. Surový tabák může sloužit k jejich produkci.