Beze stopy zmizelo 17 Čechů!

Seznam Čechů pohřešovaných v zahraničí se rozšířil na sedmnáct jmen. Některé případy se táhnou rok, jiné i desetiletí. Naděje ale pro jejich příbuzné umírá poslední.
Zmizeli náhle, beze stopy. Český horolezec (59) odjel letos v létě do hor v Turecku. Na jihozápadě země blízko vesnice Ortakent v pohoří Pazar jeho stopy končí a už o něm nikdo neslyšel. Nevrátil se ani mladík, který si v srpnu vyrazil do Chorvatska. Oba se tak zařadili do seznamu Čechů, pohřešovaných v zahraničí. V současné době jich je už sedmnáct! Některé případy se táhnou rok, jiné i desetiletí. Dodnes bezvýsledné bylo pátrání po občanovi někdejšího Československa, lékaři, který s výpravou odjel do Afriky. Nezvěstný je už třicet let. Znalci říkají: "Když se pohřešovaný neozve nebo neobjeví ani po roce, naděje na jeho nalezení se hodně zmenší. Po pěti letech už je mizivá." Nikdy ale nezhasne úplně.
Výlet do Norska Roman Černohlávek (20), hnědovlasý mladík, který loni v červenci zmizel v okolí fjordu Masfjordnes v Norsku. Na jednu z výprav se vydal sám a už se nevrátil. Po dvou dnech pátrání skončilo, na výzvu policie sice zareagovali dva svědci, ani jedno oznámení ale nevedlo k Romanovu objevení. Hledání se tak rozšířilo i do dalších států, zapojil se do něj Interpol. Dodnes ale po Romanovi nezbyla ani stopa!
Horolezci v Ekvádoru Neznámý osud potkal před čtyřmi lety i Janu Kubištovou. Dnes by jí bylo dvaatřicet. Tehdy se skupinou horolezců cestovala do Ekvádoru. Se svými přáteli vylezla na sopku Ilimisa. Poté však za nevyjasněných okolností začala sama sestupovat dolů. Když se za ní vydali i ostatní, jako by se po ní slehla zem. Otec Jany ji hledal v Ekvádoru přes sedm měsíců. Po pátrání v okolí sopky tvrdil, že nezemřela, ale někdo ji unesl!
Kuriózní případ Někdy má pátrání kuriózní rozuzlení. V jednom případě rodiče pohřešovali syna. Policie po něm pátrala i v zahraničí. Bezvýsledně. Teprve za čas přišla zpráva z německého útulku pro azylanty. Přihlásila se tam Češka, jenže při fyzické prohlídce se zjistilo, že ještě nedávno byla mužem. Šlo o pohřešovaného syna, který v Německu podstoupil operativní změnu pohlaví.
Nezvěstní v Albánii Čtyři roky - to je doba, která uplynula od chvíle, co beze stopy zmizeli v Albánii tři mladí lidé z Česka. Sourozenci Michal (dnes téměř 28 let) a Jan (dnes 26) Pavelkovi a jejich kamarádka Jana Tučková (dnes 27). Chystali se vyrazit do albánských hor. Patrně byli v pořádku ještě 11. září 2001, kdy je kontrolovala policie ve vesnici Domen u Shkoderu v severní Albánii. Tím však všechny stopy po výpravě končí.
Proces prohlášení za mrtvého Co se stane, když těla pohřešovaných nebudou nikdy nalezena? Příbuzní mohou v podstatě už druhý den po zmizení požádat soud, aby pohřešovaného prohlásil za mrtvého. Jde ovšem o značně komplikovaný proces. "Zákon konkrétní dobu neřeší. Prohlášení za mrtvého ale má svá pravidla. Především se musí zahájit řízení. Popud k němu dávají zpravidla příbuzní. Žádost se soupisem případu podají u soudu. Nejdříve ale po roce pak soud vynese rozsudek, tedy pohřešovaného prohlásí za mrtvého," popsal právník Oldřich Choděra.
Kolik žije Čechů mimo republiku? Podle informací našich zastupitelských úřadů v zahraničí žije mimo území České republiky zhruba 1,7 - 1,8 miliónu krajanů, jednak lidí s českým občanstvím a jednak cizích státních příslušníků, kteří si udržují jazykové povědomí a kulturní vazby k ČR jako ke "staré vlasti".
Co dělat, když zmizí * Nehlaste ztracenou osobu jen na policii, ale také ministerstvu zahraničních věcí či velvyslanectví příslušné země * Neváhejte dát souhlas se zveřejněním v televizi nebo novinách * Sežeňte co nejaktuálnější fotku, podrobný popis a všechny možné adresy, kam mohla zamířit