Brno pozastavilo privatizaci bytů loni v prosinci s tím, že nechá prověřit zastaralé podmínky prodeje, aby mohlo s byty hospodařit jako řádný hospodář. Minulý týden primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) informovala, že analýzy podmínek prokázaly, že město prodávalo byty pod cenou, a to už nyní nebude možné.

Lidé z 25 bytových domů, kterým město loni přislíbilo prodej, požadují možnost odkupu za starých podmínek privatizace. Mnozí už totiž mají na byty hypotéky a úvěry, které musejí splácet, přesto i nadále platí městu nájem a byty ve svém vlastnictví nemají. Proto zvažují i žaloby na město. Město počítá s tím, že se s lidmi, kterým vznikly vlivem pozastavení privatizace škody, vyrovná. Pro možnost odkupu bytů za dražší cenu jim poskytne výhodné půjčky.

Desítky lidí přišly na zastupitelstvo, aby s vedením města o privatizaci jednaly. "Proč s námi nikdo o privatizaci tři měsíce nejedná? Není komunikace řvaní na náměstí nebo přes sdělovací prostředky," uvedl Ivo Ondračka z Veveří. Zenon Matuszek z Orlí ulice zase upozornil na to, že pokud město zvedne cenu bytů, budou si je moci dovolit koupit pouze někteří vyvolení. "Otevře se tak cesta pro spekulanty, kteří budou s byty obchodovat," řekl Matuszek.

Iva Hesová ze Zemědělské ulice vyzvala primátora, aby se s lidmi sešel dříve než před dubnovým zastupitelstvem. Vokřál k tomu svolil a bude s nimi jednat v úterý po jednání městské rady.

Bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD) se lidí zastal. "Rozhodnutí vedení města považuji za nešťastné. Je to katastrofa. Vůbec se nedivím občanům, že jsou rozčilení, dělají demonstrace a píší petice. Já bych se zachoval stejným způsobem," uvedl Onderka. Podle něj bývalá vedení schválila privatizaci v balíku, který obsahoval seznam prodávaných domů. "Je potřeba tento prodej dokončit, protože to byl veřejný příslib občanům. Po dokončení je pak možné zvažovat, zda v privatizaci pokračovat a za jakých podmínek," dodal Onderka.

Liptáková lidem řekla, že by jim byty ráda výhodně prodala, ale není to ze zákona možné. Upozornila na to, že v minulosti lidé byt za 1,5 milionu korun mohli získat za půl milionu. Podle náměstkyně to umožňovala doba, kdy byty byly staré a výše nájemného nestačila na jejich opravy. Nyní se podle ní situace změnila. "Pokud bychom prodali 25 bytových domů za dosavadních podmínek, přišli bychom o více než 300 milionů," řekla Liptáková.