Podle průzkumů se referenda zúčastní nejspíš méně než 50 procent lidí, takže bude neplatné stejně jako šest ze sedmi dosavadních lidových hlasování v historii samostatného Slovenska.

"Toto referendum by pro Slovensko mohlo znamenat významný krok zpět. Jestliže to veřejnost odsouhlasí a následně se to stane i právním předpisem, Slovensko tak podpoří homofobní diskriminaci a podkope úsilí o sexuální výchovu," uvedla expertka AI Barbora Černušáková.

Premiér a předseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Fico se vyslovil pro to, aby stát párům stejného pohlaví ulehčil některé otázky praktického života. "Mám na mysli například jejich přístup k informacím zdravotnického charakteru, dědictví a mnohé další (problémy), kterými jinak orientovaní lidé žijí," řekl Fico před poslanci sněmovny.

Slovensko v současné době právně neuznává svazky osob stejného pohlaví a v ústavě je manželství definováno pouze jako svazek mezi mužem a ženou. Tuto definici manželství loni prosadili do ústavy poslanci Směru-SD s podporou části opozičních zákonodárců. Zmiňovaný dodatek k ústavě podle Fica ale nebrání tomu, aby veřejné instituce řešily praktické problémy párů stejného pohlaví. Svůj názor na referendové otázky premiér neuvedl, řekl pouze, že se referenda zúčastní a že k účasti vybídla voliče i jeho strana.

Slováci budou v referendu odpovídat mimo jiné na otázky Souhlasíte s tím, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku mezi jedním mužem a jednou ženou? či Souhlasíte s tím, aby párům či skupinám osob stejného pohlaví nebylo umožněno osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchova? Třetí otázka se týká toho, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.