"Jenom na Makarské riviéře a Omišské riviéře po Split bych určitě napočítal kolem stovky českých 'černých' pořadatelů zájezdů a zprostředkovatelů pobytů. Můj odhad je, že se může jednat v celém Chorvatsku o celkem 150.000 až 200.000 osob (Čechů)," uvedl Honek.

Hlavní důvod, proč Češi kupují zájezdy do Chorvatska od těchto agentur, je finanční. "Češi vždy budou kupovat to, co je levnější," uvedl Honek. Podle něj zájezdy 'černých' organizátorů jsou levnější o pojištění proti úpadku, které musí CK zaplatit a následně jej účtují do cen zájezdů. V cenách těchto agentur dále nejsou zakalkulované provize pro autorizovaného prodejce ani režijní náklady například na tisk katalogů či účast na veletrzích.

Někteří tito pořadatelé zájezdů podle něj objíždějí chorvatské domy s apartmány a nabízejí majitelům, že jejich dům umístí na svoje webové stránky. Chtějí za to například 200 až 1000 eur. "Další sjednají s domácími, že budou pro ně v ČR shánět hosty a umístí na svůj web kompletní nabídku termínů, služeb a cen. Od každého zájemce pak berou na území ČR zálohu (cca 20 procent) s tím, že doplatek platí na místě," řekl Honek.

Problém s "černými" agenturami je podle Honka způsoben současným zněním zákona o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Situaci ale již řeší nový občanský zákoník, který stanovuje, že "kdo zprostředkuje nebo zařídí jednotlivé služby cestovního ruchu, se považuje za pořadatele, vyvolá-li na základě zvláštních okolností u třetích osob představu, že služby cestovního ruchu poskytuje jako zájezd na vlastní odpovědnost". Tím je podle Honka řešena otázka "černých" agentur, které by tak měly být už letos pojištěny.

Podle zákona č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu smějí cestovní agentury nabízet a prodávat jednu službu cestovního ruchu. Nejčastějším způsobem je zprostředkování ubytování v zahraničí, kdy se zákazník dopravuje do destinace sám, což je naprosto legální činnost. "Ovšem ve chvíli, kdy by cestovní agentura nabízela kombinaci dvou a více cestovních služeb, pak by se již mohlo jednat o neoprávněné provozování činnosti cestovní kanceláře. V takovém případě, pokud naše asociace zjistí podezření na nekalé podnikání, podává podnět na státní kontrolní orgány," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Do Chorvatska zamíří každoročně zhruba 800.000 českých turistů, jde o nejoblíbenější zahraniční destinaci.