Na Veselém Kopci se nyní vše připravuje k otevření hospodářské části stavení ze 17. století, které je velmi neobvyklé. Majitelé kdysi hospodářství postavili tak, aby celé zázemí bylo pohodlně přístupné zastřešenou chodbou. Nevadilo jim pak, když pršelo nebo sněžilo.
"Na českém Horácku je to velmi unikátní řešení. Navíc hospodářství patří k nejstarším dochovaným lidovým stavbám v oblasti Železných hor," řekla Vojancová.
Objekt číslo 4 je jediným původním stavením ve skanzenu. Národní památkový ústav jej koupil na konci předloňského roku a postupně jej zpřístupňuje. Od letošního léta také budou ve skanzenu poprvé k vidění půdní prostory roubenky, v níž je truhlářská dílna. Stavba původně stála v Možděnicích.
Ve skanzenu Betlém bude nově přístupná od června v domě číslo 318 pilníkářská dílna. Skanzen získal pozůstalost od rodiny Votových z Křížánek v 80. letech. Na Hlinecku bylo toto řemeslo hodně rozšířené. V minulosti se jednotlivé rýhy na pilníku vysekávaly ručně speciálními kladívky.
"Výrobu provázelo několik operací. Výroba pilníků byla velmi prestižní, zdejší pilníky byly vyhlášené svojí kvalitou a trvanlivostí, takže se vyvážely jednak do celého Rakouska-Uherska a téměř do celého světa," řekla Vojancová.
Před letní sezonou se v Betlémě chystá zprovoznění tkalcovské dílny. Jde o tradiční řemeslo, které dosud ve skanzenu chybělo, dodala Vojancová.