"Jsme moc spokojení s návštěvností i tím, že lidé jezdí v průběhu celého roku, také se vracejí. Někteří lidé zde byli už pětkrát nebo šestkrát," uvedla Brousilová.

Betlém od jeho otevření na Vánoce v roce 2011 navštívilo 43.000 lidí. "Kolem Vánoc je návštěvnost vždy nejvyšší, přijede vždy 3000 až 5000 lidí. Návštěvníci si už však prohlídku betlému nespojují jen s Vánocemi," podotkla Brousilová.

V betlému jsou stovky figurek, kromě tradičních dřevěných postaviček také dřevořezby 40 nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. Díky pohyblivým figurkám ožívají stará řemesla a zvyky, nechybí ani snímek o historii a zvycích kraje. Stavba betlému trvala rok, pracovalo na něm asi 50 lidí včetně dvou desítek řezbářů z Česka i ze Slovenska.

Většinu řemesel zobrazených v betlému chce nyní expozice představit i naživo, prostřednictvím řemeslných dílen, které začnou v úterý. "Lidé uvidí, jak se pletou košíky, koše nebo jiné výrobky z proutí, odhalí tajemství vzniku štípaných holubiček, zhlédnou staré předměty, které před více než sto lety lidé používali," uvedla Brousilová. V expozici bude i více než sto let starý šicí stroj, stejně staré dětské boty, houpací koníci, kolébky, máselnice či kolovrátky. Vystavené věci a nástroje si obec zapůjčila ze soukromých sbírek.

Děti si budou moci vyrobit vajíčko ze skořápek, zvířátko ze sena nebo si nazdobí větvičky. Řemeslné dílny jsou zatím primárně určeny pro školy. "Zájem byl veliký, proto je budeme v květnu opakovat," podotkla Brousilová. V budoucnu by však při betlému mohla být stará řemesla připomínána častěji, možná i trvale.