"Snažili jsme veřejnosti zpřístupnit všechny prostory kromě těch, které jsou nebezpečné, jako je vstup do věže. Mohou tak vidět i vojenskou basu, sklepení, je otevřena zámecká kaple i umývárna pro černé barony. Všechno, co se dalo otevřít, jsme lidem otevřeli," řekla Brožová.
Zámek patří obci Klášter. Dala ho do dlouhodobého pronájmu francouzské investorské společnosti, která tam chce vybudovat hotelový komplex. Jenže práce zatím nezačaly a zámek je přístupný veřejnosti jen výjimečně. Letos to bude o třech srpnových víkendech. A na návštěvníky čeká celodenní program.
"Zaměřili jsme se nejen na milovníky historie, kteří zde uvidí řadu kostýmů nebo rekvizit, ale také informační panely o válkách nebo náboženství, které se týkají Zelené Hory. Jsou tu i výstavy regionálních umělců. Myslíme ale i na rodiny s dětmi. Je pro ně připravena celá řada akcí a her. Pro seniory byla možná nejzajímavější ranní mše, které se konala po 66 letech v kostela Nanebevzetí Panny Marie," uvedla Brožová.
Zámek Zelená Hora stoji na místě hradu, který byl v letech 1669 až 1696 přestavěn rodem Šternberků. Po roce 1948 sloužil armádě a byl sídlem pomocného technického praporu. Právě toto období se na současné podobě zámku podepsalo. Doba, kdy v něm sídlili takzvaní Černí baroni je stále vidět na mnoha místech, například v nápisech po zdech. V roce 1990 areál opustila československá armáda a v roce 1992 zámek převzala obec Klášter, která ho postupně rekonstruuje. Nejdůležitější byla oprava střechy, díky které do zámku nezatéká.