Adriena Šimotová patřila k výrazným představitelům generace 60. let, byla členkou skupiny UB 12. Její obrazy z tohoto období byly blízké informelu. Tvorba Adrieny Šimotové úzce souvisí s jejím osobním životem. Do tvorby promítala své životní zkušenosti, radosti, ale i smutek, bolest a prožité tragédie.

V 70. letech znamenala velký zlom v jejím osobním i tvůrčím životě smrt jejího manžela, malíře Jiřího Johna. Opustila tehdy klasickou malířskou techniku a přešla k prostorovým instalacím a realizacím. Jako základní výrazový prostředek zvolila přímý fyzický dotek a zaměřila se na lidskou figuru a tvář.

Proslavila se typickými materiály, s nimiž pracovala a kterými byly textil a bílý ruční papír nebo pauzák, které na sebe vrstvila, trhala, mačkala a vytvářela z nich reliéfy, otisky a frotáže. Ačkoli byla v posledních letech svého života limitována fyzickými možnostmi, nepřestávala tvořit a vznikaly nové práce.

Muzeum Kampa připravilo výstavu u příležitosti 85. narozenin Adrieny Šimotové na jaře roku 2011 paralelně s výstavou v Galerii Rudolfinum, která uvedla její tehdy nejnovější díla. Výstavu děl Jiřího Johna mohli lidé vidět v Muzeu Kampa na začátku letošního roku.