"Tahle expozice je největším souborem skla muzea, který kdy opustil naši budovu. Tak velká výstava ještě nebyla uspořádána, a k tomu musím říci, v tak krátkém čase," uvedla Koenigsmarková. Zámek vlastní od loňského léta společnost Zámek Světlá rodiny Degerme, která tehdy památku koupila za 17,1 milionu korun od města. První zámecké sály poničené přestavbami v minulých desetiletích, kdy v budově sídlila střední zemědělská škola, se jim podařilo vrátit do historické podoby za necelý rok. Muzeum zapůjčilo sklo do Světlé, protože v nejbližších letech nebudou jeho vlastní sbírky kvůli rekonstrukci jeho budovy v Praze přístupné.
Světelská expozice obsahuje z valné části produkci sklářů z českého území. "Ale jsou zde zastoupeny i evropské sklárny, ze sousedních zemí, ale i z Francie," uvedla ředitelka muzea. Sklo je vystaveno ve vitrínách od Josefa Schulze, které byly rovněž dovezeny z Prahy. Architekt Schulz navrhl Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze i jeho vybavení. Majitelé zámku mají zatím sbírku zapůjčenou na pět let, pak může být smlouva prodloužena.
Expozice se nachází v barokním zámeckém křídle; v jeho přízemí zůstalo městské Muzeum Světelska. S opravami chtějí majitelé zámku pokračovat. "Předpokládáme, že rekonstrukce poběží za stálého provozu. Máme orientačně plán dokončit ji do roku 2020," uvedla Helena Denerme. Zámek se má postupně přeměnit v turistické centrum s další prohlídkovou trasou, ale také s hotelem a restaurací. Na další investice chtějí majitelé zámku získat evropské dotace. Celkové náklady na opravy a oživení zámku Degerme dříve odhadla přes 100 milionů Kč.