Dnešní koncert, který se bude opakovat ještě v úterý a ve středu, se stal zároveň poctou legendárnímu dirigentovi a zakladateli festivalu Rafaelu Kubelíkovi, od jehož výročí narození letos uplyne 100 let. Největší hudební festival klasické hudby potrvá do 3. června.

Prezident Miloš Zeman se zahajovacího koncertu na rozdíl od loňska nezúčastnil. Hlava státu tak nebyla na zahájení festivalu přítomna po mnoha letech, podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se Zeman nemohl zúčastnit z pracovních důvodů. "Pan prezident si je vědom velkého významu Pražského jara, a proto zaslal u příležitosti této klíčové kulturní události zdravici," řekl dnes ČTK Ovčáček. Koncertu přihlížel z postranního balkonu bývalý prezident Václav Klaus, z lóže pak pražský primátor Tomáš Hudeček.

Právě čeští filharmonici jsou spjati se založením festivalu v roce 1946 i slavným Kubelíkem, jenž byl v letech 1942 až 1948 jejich uměleckým ředitelem. Poté emigroval. Do Československa se vrátil až po sametové revoluci, kdy dirigoval zahájení Pražského jara v roce 1990. Tehdy se koncert stal symbolem návratu demokracie.

Jak uvedl Kubelíkův syn Martin, který v Praze kvůli Pražskému jaru pobývá již několik dní, Má vlast byla pro jeho otce stěžejním dílem v mnoha aspektech života. Často cyklus dirigoval a nahrál ho sedmkrát s předními orchestry světa. Symfonický cyklus se dnes na Bělohlávkovo přání hrál vcelku bez přestávky. Zvolil podobné uspořádání orchestru, například s větším počtem harf, jako v roce 2011, kdy zahajoval tuto přehlídku se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře. Bělohlávek zahájil Pražské jaro počtvrté ve své kariéře, z toho potřetí s Českou filharmonií.

Pražské jaro se letos více zaměří na prezentaci české tvorby od baroka po současnost i vzhledem k mezinárodnímu projektu Rok české hudby, který je pro letošek vyhlášen. Nabídne přes pět desítek koncertů včetně šesti světových premiér od současných českých autorů. Většina z nich zazní na koncertu ansámblu Konvergence, který se zabývá soudobou hudbou. Vstupenky jsou ještě na některé koncerty festivalu k dostání.

Dnešní zahájení vysílala živě Česká televize na kanálu ČT art a poprvé přenos sledovali také diváci v dalších šestadvaceti zemích světa včetně Číny, Japonska či Jihoafrické republiky, někteří i v kinech. Živě ho Češi poslouchali také prostřednictvím Českému rozhlasu - Vltava.

Poprvé se na Pražském jaru uskuteční "komorně-hudební maratón", který je nazvaný Víkend české komorní hudby. K největším hvězdám festivalu patří například Vídeňská filharmonie s dirigentem Christophem Eschenbachem a světoznámým čínským pianistou Lang Langem, Mahlerův komorní orchestr s dirigentem a klavíristou Leif Ove Andsnesem nebo Bamberští symfonikové.