"Co do návštěvnosti byl určitě nejúspěšnější, dá se to říct i o programu, který byl asi nejbohatší. Ono už není moc kam dál expandovat. Třeboň má své limity, stejně tak světová produkce za rok, ze které se snažíme přinášet to nejaktuálnější. Program byl bohatý a na 13 místech probíhal paralelně tak, aby návštěvníci různých věkových kategorií a zájmů měli možnost v každém čase něco navštívit, na něco se podívat," řekl dnes Rychecký ČTK. Třeboň je podle něj příjemná kulisa pro filmový festival a organizátoři si váží podpory města, které na pořádání přispělo 300.000 korunami.

Úspěch přehlídky by mohl být předpokladem vyššího zájmu dalších sponzorů a donátorů o tuto prestižní přehlídku v příštím roce. Třeba Jihočeský kraj letos Anifilm podpořil 40.000 korunami. To sousední Kraj Vysočina přispěl na Mezinárodní festival dokumentárních filmů více než 1,5 milionu korun a další statisíce věnoval na vznik nových filmů. Rozpočet Anifilmu byl letos zhruba 10,5 milionu korun, v porovnání s mezinárodními festivaly ve světě to není mnoho.

Největší zájem na festivalu byl o celovečerní tvorbu a soutěž. Lákala jména jako Bill Plymton či Hajao Mijazaki, jejichž celovečerní filmy, které byly na Anifilmu uvedeny premiérově, byly vyprodány během několika málo hodin. Velký zájem z doprovodného programu byl tradičně i o školičky animace. "Ty děti to hrozně baví a je to v dnešní době všech možných tabletů a aplikací v chytrých telefonech důležité, že si mohou vyzkoušet práci s tužkou, pastelkou a pochopí princip animovaného filmu," poznamenal ředitel.

Překvapilo ho, že čtyři vítězné snímky byly vlastně 2D kreslená animace provedené shodně jasnou kresbou pastelky nebo tužky. "Je vidět, že i další lidé oceňují více tu rukodělnou práci než 3D počítačovou animaci, které už jsou možná také syti," upozornil.

Do mezinárodních soutěží se přihlásily i české filmy, v soutěžích ale neuspěly. Snímků se podle Rycheckého za rok v Česku vyrobí opravdu málo. Snad se situace zlepší, až začne fungovat podpora Státního fondu kinematografie a s tím spojeného nového zákona.

Na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo na Anifilmu v Třeboni více než 23.000 diváků, ve čtyřech soutěžních sekcích se utkalo 73 snímků, z toho jich deset bylo celovečerních, 33 krátkých a 30 studentských. V doprovodných programech pak bylo odpromítáno dalších téměř 300 filmů. Mimo jiné se uskutečnilo téměř 20 workshopů, přednášek a prezentací.