Umělci se připravují na odlišné společenské zvyklosti v muslimské zemi. Kostýmy musejí zakrývat ramena a nohy, což si vyžádalo drobné změny oproti původním návrhům. Rusalka také v Ománu sice zazpívá Líbej mě, líbej, ale k polibku na jevišti nedojde, uvedla Blahová.

Výprava má 180 členů. Kromě sólistů, sboru a orchestru ji tvoří také technici, garderobiérky a maskérky. Čekají je vysoké teploty kolem 40 stupňů Celsia. Proto výprava vyráží už několik dní před termínem obou vystoupení, která připadají na 8. a 10. května. Na horko se totiž musejí adaptovat jak lidé, tak hudební nástroje. Kulisy poslali divadelníci lodí už šest týdnů předem.

Morávkova Rusalka měla premiéru v roce 2012. Režisér ji pojal jako oslavu lásky, která je silnější než smrt, a odpuštění, jež překoná nenávist. Klasické látce vtisknul osobitou režijní koncepci a výtvarnou stylizaci.

Sultanát Omán je přímořský stát na jihovýchodě Arabského poloostrova. Vládcem muslimské země je dědičný absolutistický monarcha. Jakožto milovník vážné hudby a umění nechal v metropoli Maskat vybudovat umělecký komplex s koncertní síní, zahradami a luxusním zázemím.

Provoz Royal Opera Hall v Maskatu slavnostně začal v říjnu 2011, a to operou Turandot. V první sezoně se tam představili například pěvci Plácido Domingo, Renée Flemingová, Andrea Bocelli, violoncellista Yo Yo Ma, Londýnská filharmonie a další špičky vážné i jazzové hudby.