Do Telče, která byla v roce 1992 pro svůj jedinečný architektonický komplex jako první společně s Prahou a Českým Krumlovem zapsána na prestižní seznam UNESCO, přijíždí kromě tuzemských i mnoho zahraničních turistů. "Takzvaná 'unescová' turistika probíhá celoročně, dokazují to zkušenosti například z Českého Krumlova nebo ze zámku Hluboká," vysvětlil snahu památkářů Pavelec.

Odborníci nyní podle něj zpracovávají revizi průvodcovského textu i samotné prohlídkové trasy, mapují se technické možnosti. Místnosti musí být vzhledem k celoročnímu provozu temperované. "Vytápění je možné zajistit formou elektrifikace historických kachlových kamen, nebo zprovozněním ústředního topení, které je tam rovněž historické, z první republiky," řekl Pavelec.

Památkáři zjišťují finanční možnosti, předpokládané náklady se pohybují v řádu statisíců korun. "Pokud bychom to chtěli pojmout komplexně, včetně restaurování mobiliáře, dostaneme se o řád výše," poznamenal Pavelec. Podle něj je možné, že se díky zapsání telčských památek na seznam UNESCO podaří sehnat speciální grantový příspěvek. Na vzniku celoročně přístupné prohlídkové trasy spolupracují památkáři s městem, krajem i dalším subjekty působícími v turistickém ruchu.

Telčský zámek bude podle Pavelce zřejmě jedinou památkou na Vysočině, která bude přístupná po celý rok. "Podmínkou zřízení a provozování celoročně přístupné prohlídkové trasy, což přináší náklady na vytápění i na zvýšení počtu personálu, je její ekonomická efektivita. Mám za to, že na Vysočině to může jako památka UNESCO unést jenom Telč," dodal Pavelec.

Zámek v Telči si dlouhodobě udržuje postavení nejnavštěvovanější památky ve správě NPÚ v Kraji Vysočina. Loni prošlo jeho branou přes 90.000 lidí.