"Přibližně 70 procent klientů si ponechalo možnost daňového zvýhodnění, je to pro ně ve většině případů nejvýhodnější řešení. Od 30 procent klientů jsme přijali podepsaný nesouhlas s dodatkem. Těmto klientům jsme zachovali možnost mimořádného výběru (posílali jsme 530.000 dopisů)," řekla ČTK mluvčí Pojišťovny České spořitelny Jana Jirásková. Klienti podle ní mají čas na zaslání nesouhlasu s dodatkem do konce března.
Přes 80 procent klientů České podnikatelské pojišťovny si ponechalo smlouvu v daňově zvýhodněném režimu. Klient má možnost do konce března nastavit pojistnou smlouvu tak, jak potřebuje. Může tedy akceptovat zákaz výběrů, následně o výběry požádat a poté výběry opět zakázat a nastavit smlouvu jako daňově zvýhodněnou. Přejít na režim daňově zvýhodněné smlouvy může jen tehdy, pokud po 1. 1. 2015 neuskutečnil výběr. Změnu je možné provést na základě písemné žádosti pojistníka, uvedla mluvčí ČPP Renata Čapková.
Stejný poměr je u klientů Allianz. "Finální čísla se ještě mohou měnit, protože i v průběhu dalších let klient může přejít z varianty daňové výhody do varianty bez daňových výhod," upozornila mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.
Rovněž klienti České pojišťovny využívají v drtivé většině životní pojištění jako skutečně dlouhodobý produkt, který jim poskytuje pojistnou ochranu a umožňuje vytváření dlouhodobé finanční rezervy. Adekvátně tomu tedy podle mluvčí ČP Ivany Buriánkové reagovali situaci související s daňovými změnami. Těch, kteří si ponechali možnost částečného odkupu a jejich smlouva je tak daňové neuznatelná, je minimum, souhlasil mluvčí Generali Jiří Cívka.
U ČSOB Pojišťovny je to naopak, pětina dala vědět, že chce mít smlouvu i nadále daňově uznatelnou. "ČSOB Pojišťovna postupuje v souladu se stanoviskem ČNB, tedy má dvoustranné dodatky na úpravu pojistných smluv. Klienti, kteří si chtějí daňové výhody zachovat, podepíšou návrh dodatku (zaslaný pojišťovnou) a v odpovědní obálce ho pošlou zpět do pojišťovny. Významná část trhu ale postupuje cestou takzvaného tichého souhlasu. Pokud klient dodatek písemně neodmítne, má se za to, že s ním souhlasí," vysvětlil mluvčí pojišťovny Petr Milata.
Pokud by se klient dostal do situace, kdy se rozhodne pro daňový odpočet a později bude nucen okolnostmi část naspořené částky vybrat, poruší se tím podmínky smlouvy. To bude znamenat dodanění částek, které byly uplatňované jako odečitatelná položka. Zároveň by došlo ke zdanění měsíčních příspěvků od zaměstnavatele, připomněla daňová poradkyně KODAP Jana Melicharová.
Nově u životního pojištění mohou klienti využívat daňové zvýhodnění pouze tehdy, pokud peníze vyberou až po 60 letech věku, jejich smlouva trvala déle než pět let a zároveň bude ve smlouvě zakotveno, že neumožňuje mimořádné výběry. Stát tak chce zabránit tomu, aby nebylo možné peníze vybírat během trvání pojištění, tedy aby byla skutečně naplněna podmínka vytváření finanční rezervy na stáří. Smluv o soukromém životním pojištění je celkem 3,46 milionu. Benefit daňového odpočtu je nyní využíván u více než 370.000 smluv, ale ne všechny umožňují mimořádné výběry.
fd mal