Podle listu Financial Times se Rusko stalo první zemí ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), jejíž rating už není v investičním pásmu. Výhled ruského ratingu je navíc negativní, což signalizuje, že S&P by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že dnešní rozhodnutí agentury S&P ukazuje "pesimismus" této agentury a nezohledňuje silné stránky ruské ekonomiky. Dodal také, že rozhodnutí pravděpodobně neovlivní kapitálové trhy, protože se očekávalo a bylo s předstihem započítáno do cen.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Předpokládá se, že ruská ekonomika letos klesne o čtyři až pět procent.

Zhoršení ratingu podle analytika Nicholase Spira ze společnosti Spiro Sovereign Strategy podtrhuje závažnost ruské ekonomické a finanční krize. "Je těžké to (snížení ratingu) zpochybňovat, vzhledem k úrovni cen ropy a vzhledem k tomu, že Rusko se v podstatě nachází v bankovní krizi," podotkl analytik Lars Christensen ze společnosti Danske Bank.

Agentura S&P dnes také uvedla, že vyhlídky ruské ekonomiky se zhoršily. Dvě zbývající hlavní ratingové agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Ruska nejnižším investičním stupněm.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.