"Je důležité prověřit mechanismy, technické prostředky, kterými si můžeme pomoci, kdyby došlo k nějaké nové plynové krizi. Je dohoda na jasném postupu, solidaritě a koordinaci," řekl Sobotka České televizi a ČTK. Slovensko a Maďarsko jsou na tom podle něj v diverzifikaci zdrojů o něco hůře než Česko.
Unie má podle Sobotky seznam projektů z oblasti energetické bezpečnosti s celoevropským významem. "Tady bychom mohli hledat mechanismy pro kofinancování," řekl Sobotka. Právě dodatečné unijní peníze by podle českého premiéra mohly motivovat soukromé investory k budování energetické infrastruktury.
Pro slovenského premiéra Roberta Fica je energetická bezpečnost absolutní prioritou visegrádské čtyřky. Jednotlivé státy musí podle něj pracovat na technických opatřeních, která rozšíří možnosti takzvaného reverzního toku. V případě, že v jedné zemi plyn chybí, může díky reverznímu toku pomoci sousední stát, byť proudění plynu je za normálních okolností opačné. Fico zmínil také důležitost plynového propojení na severojižní ose mezi Polskem, Slovenskem a Maďarskem.
Český i slovenský premiér vítají úsilí polského předsedy vlády Donalda Tuska o vytvoření energetické unie v rámci EU, která by členským státům zajistila energetickou bezpečnost. Je to prý dobrý základ pro další jednání o konkrétních krocích.
Tusk začal propagovat vytvoření energetické unie v dubnu zjevně v reakci na ukrajinskou krizi a na postup Moskvy v ní. Rusko je významným dodavatelem plynu a ropy do EU. Tusk dnes zdůraznil to, že Rusko používá cenu plynu jako politický nástroj. Plyn ale pro Rusko paradoxně znamená více než pro evropské země, které ho kupují, podotkl Tusk.
Proti společnému nákupu plynu pro všechny členy unie, což patří k Tuskovým návrhům, se ale postavil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger v rozhovoru, který dnes přinesl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Oettingera je lepší dosáhnout jednotné ceny plynu pomocí tržních mechanismů.
"Ten (Tuskův) plán je ambiciózní, jde správným směrem, ale bude narážet na obrovské množství praktických problémů," připustil Sobotka. Obchodníci s plynem jsou privátní firmy, mají své obchodní zájmy a pro národní vlády i Evropskou komisi bude obtížné je ovlivnit. "Bude potřeba definovat mechanismy koordinace, které se dají použít," řekl premiér.
Sobotka na konferenci zmínil také důležitost budování terminálů na zkapalněný zemní plyn v polských a chorvatských přístavech. "Cílem je mít schopnost dovážet plyn z nových teritorií a integrovat regionální trh s plynem," řekl Sobotka. Propojovat se podle něj musí také ropná infrastruktura a trhy s elektrickou energií.