Tělo zavražděného velvyslance přistálo v Česku
AKTUALIZOVÁNO/VIDEO: Tělo zavražděného velvyslance Ivo Žďárka dorazilo v pondělí, krátce po půl deváté večer do Česka. Na Ruzyni proběhl smuteční ceremoniál.
Na pražském ruzyňském letišti přistál armádní speciál, který z Pákistánu přivezl tělo velvyslance Ivo Žďárka. Na letišti letoun očekávali příbuzní tragicky zemřelého a také prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
"Je nám to všem strašlivě líto, pana velvyslance jsme si opravdu velmi vážili," řekl novinářům prezident Klaus poté, co krátký obřad na letišti skončil. Podle něj je vidět, že velvyslanci jsou skutečně "v první linii" obrany českých zájmů ve světě. "Ukazuje se, že ta první linie leckdy bývá velmi nebezpečná," dodal Klaus.
Rakev přikrytou státní vlajkou vynesli z armádního letadla vojáci za zvuků smutečního pochodu. Poté zazněla hymna a pak byla rakev s tělem Ivo Žďárka uložena do automobilu pohřební služby. S velvyslancem se přišli rozloučit příbuzní, jeho matka k věnci přidala bílou lilii.
Soustrast rodině pak vyjádřili prezident i premiér Topolánek. Ten už odpoledne uvedl, že Ždárkova smrt byla tragickou událostí, která je výzvou k tomu, aby ČR usilovala o mírové řešení konfliktů a stála na straně boje proti terorismu.
Sobotní výbuch v hotelu Marriott v pákistánském Islámábádu si vyžádal zatím 53 mrtvých. Mezi nimi je i český velvyslanec Ivo Žďárek. jeho tělo by mělo do ČR přiletět v pondělí.
Český premiér Mirek Topolánek v neděli v Nedělní partii na televizi Prima řekl, že tělo velvyslance Žďárka bude zřejmě v pondělí převezeno do České republiky.
Pokud by se tak nestane v pondělí, vyšle podle něj česká vláda do Islámábádu pro Žďárkovo tělo speciál.
Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg vyjádřil soustrast rodině
Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg vyjádřil soustrast rodině a přátelům velvyslance.
"Jeho smrt svědčí o tom, že se nás teroristé snaží zasáhnout na nejcitlivějších místech. Velvyslanec Žďárek statečně plnil všechny své úkoly v těch nejsložitějších a nejrizikovějších podmínkách. Jeho skon je pro nás zavazující: nesejdeme z cesty, zlu budeme čelit a bojovat s ním," uvedl v písemném prohlášení.
Rodinu informoval pákistánský premiér
Podle tiskových aqgentur o úmrtí ambasadora informoval média i premiér Júsuf Ráza Gílání, který podle Opletalové oznámil úmrtí i velvyslancově rodině.
Při atentátu zahynulo nejméně 53 osob a další stovky byly zraněny. "Český velvyslanec je mezi nimi. Byl identifikován," citovala pákistánského premiéra agentura Reuters.
Kráter, který vyhloubila nálož před hotelem Marriott | ČTK
Kráter, který vyhloubila nálož před hotelem Marriott v pákistánském Islamabádu.
Opletalová již v noci novináře informovala, že českým úřadům se po útoku na hotel Marriott nepodařilo navázat kontakt s českým velvyslancem Žďárkem. Podle ní se v hotelu Marriott nacházela dočasná rezidence velvyslance a Ždárek se v době výbuchu v hotelu zdržoval. České velvyslanectví v Islámábádu novinářům ráno sdělilo, že velvyslanec pobýval v hotelu sám, bez rodiny.
Lobby hotelu Marriott po teroristickém útoku | ČTK
Lobby hotelu Marriott po teroristickém útoku.
Podle Opletalové bydlel Žďárek v Marriottu dočasně poté, co teprve v létě převzal funkci českého velvyslance v Pákistánu. Do země přijel z diplomatické mise ve Vietnamu.
Zničený vchod do hotelu Marriott | ČTK
Zničený vchod do hotelu Marriott.
K útoku se zatím nikdo nehlásí
Útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, nese podle USA rukopis teroristické sítě Al-Káida nebo jejích spojenců. Pětihvězdičkový hotel, v němž se často ubytovávali cizinci, novináři, pákistánští politici a podnikatelé, se nachází pouze půl kilometru od vládních budov.
Životopis Jeho excelence, zplnomocněného velvyslance ČR v Pákistánu, Ivo Žďárka
Ivo Žďárek
Narozen 6. listopadu 1960 v Trutnově
Zemřel 20. září 2008 v Islámábádu
Vzdělání:
1985 - Moskevský státní institut mezinárodních vztahů, magisterské vzdělání na fakultě mezinárodních vztahů (specializace na čínská studia)
1988 - Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
1993 - Stanfordova univerzita, USA
2000 - Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR
Profesní zkušenosti:
1986 - pracovník odboru asijských zemí Federálního ministerstva zahraničních věcí Československa, Praha
1988 až únor 1991 - vicekonzul na československém generálním konzulátu v Šanghaji, ČLR
Březen 1991 až leden 1992 - pověřen vedením československého generálního konzulátu v Šanghaji, ČLR
Únor 1992 až prosinec 1992 - třetí tajemník československého velvyslanectví v Pekingu, ČLR
1993 až 1994 - zástupce ředitele odboru Asie a Pacifiku, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Praha
Leden 1995 až září 1999 - generální konzul ČR v Šanghaji, ČLR
Únor 2000 až červen 2001 - zástupce ředitele odboru kulturních vztahů, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Praha
Červenec 2001 až únor 2003 - zástupce ředitele generální inspekce, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Praha
Říjen 2003 - ředitel generální inspekce, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Praha
2004 - srpen 2008 velvyslanec ČR v Hanoji, Vietnam
od srpna 2008 velvyslanec ČR v Islámábádu, Pákistán
Rodina:
Ženatý, manželka Jana, dva synové
Záliby:
Historie, hudba, sport