Češi v Indii: Patří ke gangu pašeráků?

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: en.wikipedia.org)
Autor: ČTK - 
10. července 2008
12:26

Indické úřady se obávají, že dva Češi, přistižení při nedovoleném sběru hmyzu, mohou být součástí mezinárodní sítě překupníků se vzácnými živočichy.

Policie zatkla oba muže před téměř třemi týdny v národním parku v indickém svazovém státě Bangla, kde sbírali hmyzí larvy. (Více čtěte zde.)

Podle deníku také oba muži, Emil Kučera a Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd, zůstávají ve vazbě nejméně do 21. července, kdy se má s Čechy konat další soudní řízení. Čechům hrozí podle indických zákonů dva roky až sedm let vězení.

Kučera a Švácha tvrdí, že hmyz sbírali za vědeckými účely a do osobních sbírek. Podle indických úřadů má prý ovšem jednapadesátiletý Švácha, který patří ke světově uznávaným entomologům, vlastní webové stránky, jejichž prostřednictvím nabízí ke koupi vzácné brouky.

"Máme podezření, že motýli a hmyz by byli buď propašováni do Číny nebo pak z České republiky do nějaké evropské země," citoval list Utpala Naga ze správy lesů v Dárdžilingu v severovýchodní Indii. Podle Naga byli oba muži vybaveni potřebnými nástroji ke sběru hmyzu a motýlů a nemohli prý nevědět, že odchytávání živočichů je v dané lokalitě zakázáno.

"Oba dobře znají pravidla pro pohyb v indických lesích a vypracovali rozsáhlou studii o biodiverzitě v Indii. Může to být jen špička ledovce," dodal Nag s narážkou na podezření, že by Švácha a Kučera mohli patřit k mezinárodnímu pašeráckému gangu.

Vědci žádají propuštění
Jakákoliv podobná obvinění však oba Češi již několikrát odmítli. Na jejich stranu se postavila i mezinárodní vědecká komunita: do petice, jež byla adresována indickému premiérovi a která žádá propuštění obou mužů, se podepsalo už 600 lidí, většinou vědců.

Ředitel Entomologického ústavu Akademie věd ČR Jan Šula před časem řekl, že zná jednoho ze zadržených - Petra Šváchu - léta, a proto rozhodně vylučuje, že by sbíral živočichy ve velkém množství, z komerčních důvodů nebo že by si budoval vlastní sbírku.

Zadrženým Čechům pomáhá i český konzul v Kalkatě; český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček navíc žádal o pomoc také na indickém ministerstvu zahraničí.

Situaci v současnosti komplikuje stávka indických justičních pracovníků. Kvůli ní se nekonalo soudní stání, jehož datum bylo stanoveno na 7. července, a kde chtěl právník obou Čechů usilovat o propuštění na kauci. (Více čtěte zde.)

Chtějí do Kalkaty
České zastupitelské úřady nyní usilují o to, aby byl případ projednáván místo v Dárdžilingu v Kalkatě, kde má Česko svého honorárního konzula.

Na stranu Čechů se podle listu The Telegraph postavil i šéf právnického sdružení západního Bengálska Árun Kumár Sakal, podle kterého jsou oba muži kvůli stávce nezákonně zadržováni a jejich případ nikdo neřeší.

Indičtí entomologové nedávno vyjádřili obavy o osud Čechů s tím, že podobné případy řeší indické soudy až dva roky. To by prý oba Češi nemuseli přežít.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání