Vůdce komunity Svatého Grálu byl novodobým otrokářem

Autor: Miroslav Homola - 
28. května 2008
05:00

Společná víra, společné peníze. Společné bydlení, společný bůh a společné spasení. To sliboval svým věrným Jiří A. (74) z Brna, kterého teď policie vyšetřuje. Otročilo u něj hned pět žen. Prý dobrovolně... Ta šestá se stala jeho 'královnou'!

Namísto slibovaného nebe prožívalo pravé peklo pět podvyživených žen, které byly členkami komunity vyznavačů Svatého Grálu a jež vedl samozvaný král - bylinkář a léčitel - potají už téměř 20 let. Začalo to už před 20 lety.

Teprve teď se však dostávají na povrch hororové skutečnosti. "Muž všechny ženy získal pro hnutí myšlenkou společného majetku, společného bydlení a hospodaření. Ovšem zatímco ženy se zříkaly svých úspor, domů, bytů, pozemků a jiných majetků, on sám si je nechával připisovat jako svůj majetek," uvedl policista Oldřich Kříž. Živily se tím, co zrovna bylo. Soužití mělo i 'božsky čistý přírodní základ'.

V praxi to však vypadalo tak, že zcela zmanipulované ženy se desítky let stravovaly pouze plody, které v daném období rostly, či zeleninovými vývary. "Máme už k dispozici posudky odborníků, podle kterých byly ženy podvyživené stejně, jako lidé v koncentrácích. Jejich těla už dokonce stravovala vlastní tkáň kvůli získání potřebných minerálů", byly to naprosté trosky," uvedl policista. Stavěly mu hned tři luxusní baráky.

A jak si žil jejich král? Tomu otrokyně souběžně budovaly hned tři sídla. V Brně a dvě v okolí. V jedné z luxusních vil měla být i modlitebna, na druhém s vinohradem otrokyně dřely do úmoru. Potřebu mohly vykonávat zásadně do přinesených nádob. Výkaly pak musely mísit s domovními zbytky a po zkvašení nosit zpět do vinohradu, jehož řádky musely rovněž ručně dláždit kameny.

To jsou další otřesné podrobnosti, které vycházejí najevo. Úřady na to přišly vlastně náhodou. Na případ se přišlo náhodou, když jedné z důchodkyň (všechny otrokyně byly už v penzijním věku a důchody jim odebíral) odmítl styk s její dcerou, rovněž důchodkyní. Po naléhání ženu označil za psychopatku a snažil se ji umístit v blázinci.

Ve chvíli, kdy si doktor vyslechl příběh, kterému nejprve vůbec nechtěl věřit, oznámil vše policii. O to, kde se bude případ soudit a vyšetřovat, zda v Brně či na kraji, nyní rozhoduje Vrchní soud v Olomouci. Soudy jsou bezradné, s něčím podobným se dosud nesetkaly, a použití paragrafu obchodování s lidmi bylo až dosud především v případech prostituce.


Je i za kuřimskou kauzou
Z vyznavačů Hnutí Svatého Grálu pocházejí i lidé podezřelí z týrání chlapců v kuřimské kauze. Jedná se zřejmě o sektu, která se z Hnutí Grálu odštěpila. Tu tvořili lidé kolem Josefa Škrly, otce Barbory Škrlové.

Jedna z otrokyň zemřela
Jiří A., muž, který se sám nazýval králem, se původně přiživoval jako léčitel, bylinkář a vydával se za psychotronika. Díky tomu získal postupně důvěru několika žen, které mu začaly bezvýhradně věřit a sloužit. Sestra jedné z dosavadních otrokyň dokonce před čtyřmi lety jako členka společenství zemřela.

I dříve šlo o majetky
Podezření z chamtivosti a nelegálního hromadění majetku, moci a vykořisťování jiných není v Hnutí Grálu ničím neznámým. Už na počátku 20. století byl vyšetřován zakladatel Oskar Ernst Bernhardt. V osadě v tyrolském Vomperbergu se měli všichni dělit o majetek. Osada byla zrušena.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání