Čeští vědci vyzráli na klíšťata!

Vědci Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích zveřejnili podrobnosti o objevu, který má pomoci v boji proti klíšťatům. Objev se může stát základem nové generace vakcín, informovaly o tom dnes Lidové noviny.
Badatelé podle listu objevili molekulu nové bílkoviny, která zásadně ovlivňuje zažívání parazita, a lze ji proto využít k jeho usmrcení. Studii v tomto týdnu přinesl významný americký vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Tým českých odborníků vedený Ondřejem Hajduškem s americkou specialistkou na metabolismus minerálních látek Joy Winzerlingovou z University of Arizona zjistili, jak se organismus parazita vyrovnává s přemírou toxického železa, které spolyká s krví hostitele. Pokud by se totiž podařilo zablokovat tvorbu bílkoviny pod názvem feritin 2 v těle cizopasníka, klíštěti vznikají obrovské problémy se sáním. Potřebné železo obsažené v krvi poté nesměřuje do buněk v celém těle parazita, ale hromadí se pouze ve střevech. Klíšťata, která nemohou nasát dostatek živin, hynou hlady.
Klíště obecné saje krev jen třikrát za celý život. Jako larva, nymfa a nakonec pije krev už jenom dospělá samička, která potřebuje "surovinu" pro tvorbu vajíček. Pro člověka v těchto momentech klíště představuje riziko přenosu choroby, například virové klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy.
Počkejte hodinu a klíště odstraňte pinzetou | Jindřich Mynařík
To by bylo super,klíšťata se mi hnusí