Zdražení! Jak na odpadcích ušetřit?

Autor: hnz, ČTK - 
2. března 2009
12:26

Současný poplatek 500 Kč za rok za vyvážení popelnice už nebude platit dlouho. Chystá se zdražení! Zejména za vyvážení netříděného odpadu. Naopak ti, kteří budou poctivě třídit, by měli peníze ušetřit.

Drsné zdražení poplatku navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek. Chce, aby maximální možný poplatek mohl být až 1250 korun. Pět set korun paušální platby už prý na financování odvozu odpadků nestačí.

Martin Bursík, Kalouskův vládní spojenec, chce prosadit, aby se poplatek paušálně nezvedal. Navrhuje maximální poplatek tisíc korun. "Věřím, že se to ve vládě podaří prosadit," řekl Bursík. Má totiž jiný nápad, jak redukovat potřebu odvozu netříděného odpadu.

Jak ušetřit za odpadky? Třídit!

Tisícový poplatek by se měl podle Bursíkova návrhu skládat ze dvou částí. První by měla pevná – 250 korun za rok, druhá by měla být pohyblivá podle toho, jak daná domácnost třídí odpad.

"Kdo třídí, ten ušetří," slibuje Martin Bursík.

Čím více papíru nebo plastových lahví skončí v kontejnerech na tříděný odpad, tím menší potřeba vyvážet popelnici s netříděným odpadem – a tím menší poplatek. Tak by měl v praxi fungovat návrh Martina Bursíka.

Podle návrhu nového odpadového zákona by lidé od roku 2011 měli mít možnost – kromě klasických plastů, skla a papíru – třídit také kovy, nápojové kartony a bioodpad. Zbytky ze zahrad a kuchyní českých domácností tvoří právě polovinu komunálního odpadu.

"Když budou lidé třídit, směsného odpadu bude minimum," tvrdí Bursík.

Nestanou se z lesů skládky?

Radnice by mohly v horším případě nastavit tisícový poplatek všem, bez ohledu na to, jak kdo třídí. Nestane se potom to, že se lidé budou chtít zbavovat odpadků jiným způsobem? Mohly by se z lesů a škarp cest stát veřejné skládky?

Ministerstvo životního prostředí má na takový proti takovému postupu obranný mechanismus. Tím je obecní vyhláška, v níž musí radnice odůvodnit výši poplatku a konkrétně vykázat náklady na odvoz odpadu.

Bursík se však lesů plných odpadků nebojí. Podle jeho ministerstva se ekologické cítění občanů v posledních letech výrazně zlepšilo.

krupinka01 ( 3. března 2009 00:06 )

A jak to chtěji udělat ve městech, kde lidi běžně vyhazují odpadky z okna? Ti nebudou platit nic, nebo hodně ?? každá rodina si bude psát čárky, podle toho jak roztřídila odpad? a podle toho pak platit ? Zase na to doplatí jen ten co třídí, protože ten co netřídí, ví, že to za něj někdo zaplatí.. Nějak sem ten návrh nevychytala

magilian ( 2. března 2009 13:19 )

Možná jsem totálně vymaštěnej, ale fakt nějak nerozumím. Hlavně mě sere, že Kalousek chce zdražovat a na druhou stranu nevím jak si to Bursík představuje. Proč? Lidi platí paušál bez ohledu na to, kolik odpadu vyprodukují. V tomto případě je paušál demotivující a nenutí třídit, ani kdyby ho zdražili 3x. Dejme tomu u rodinných domů, na vesnici kde bývá bežné, že jedna rodina vlastní 1 (2,3) popelnice a dá se předpokládat, že krom majitelů popelnice nikdo jiný jim nepřispívá se dá říct, že paušál za jednu popelnici bude stát např. 500 ročně a když někdo bude chtít mít popelnic víc, tak zaplatí za každou další + 500. Jenže na vesnicicích popeláři jezdí tak 1x týdně v zimě a 1 x za 14 dní v létě. A někdy člověk nenaplní popelnici ani za 14 dní a někdy mu přetejká po 3 dnech. Tohle by se dalo vyřešit tím, že by se zrušil paušál a platilo by se fyzicky za každou odvezenou popelnici. Sice to není úplně ideální na realizaci, ale ve své podstatě jeto jediný způsob, který zohleňuje ty co produkují odpadu málo, proti těm co produkují odpadu hodně. Jestli to někdo bude chtít vyhodit do lesa, pak to vyhodí bezohledu na systému placení. Ovšem kde vydím zádrhel a absolutní nespravedlivost je u lidí bydlících v činžovních či panelových domech. Jak tam měřit množství vyprodukovaného odpadu a podporovat ty co třídí proti těm co netřídí? Zavést princip kolektivní viny? Provádět kontroly u popelnice a dívat se co lidi vyhazují? A závěr? Jo jsem pro třídění odpadu i když už si připadám jak debil, ale co by člověk neudělal pro ten pocit, že se taky spolupodílí na ochraně přírody. Bohužel realita je taková, že kontejnery hlavně na papír a plast jsou většinou narvané k prasknutí. Člověk by čekal, že se budou vyvážet častěji, nebo jich bude víc. Výsledek, nevím jak kde, ale u nás na sídlišti začínám mít pocit, že spíše pomalu mizí. Takže zůstane možná jen u té myšlenky, protože ji nepůjde realizovat. Kalousek zdraží protože lidi netřídí a nikoho nebude zajímat, že není kam.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa