Zdražení! Jak na odpadcích ušetřit?
Současný poplatek 500 Kč za rok za vyvážení popelnice už nebude platit dlouho. Chystá se zdražení! Zejména za vyvážení netříděného odpadu. Naopak ti, kteří budou poctivě třídit, by měli peníze ušetřit.
Drsné zdražení poplatku navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek. Chce, aby maximální možný poplatek mohl být až 1250 korun. Pět set korun paušální platby už prý na financování odvozu odpadků nestačí.
Martin Bursík, Kalouskův vládní spojenec, chce prosadit, aby se poplatek paušálně nezvedal. Navrhuje maximální poplatek tisíc korun. "Věřím, že se to ve vládě podaří prosadit," řekl Bursík. Má totiž jiný nápad, jak redukovat potřebu odvozu netříděného odpadu.
Jak ušetřit za odpadky? Třídit!
Tisícový poplatek by se měl podle Bursíkova návrhu skládat ze dvou částí. První by měla pevná – 250 korun za rok, druhá by měla být pohyblivá podle toho, jak daná domácnost třídí odpad.
"Kdo třídí, ten ušetří," slibuje Martin Bursík.
Čím více papíru nebo plastových lahví skončí v kontejnerech na tříděný odpad, tím menší potřeba vyvážet popelnici s netříděným odpadem – a tím menší poplatek. Tak by měl v praxi fungovat návrh Martina Bursíka.
Podle návrhu nového odpadového zákona by lidé od roku 2011 měli mít možnost – kromě klasických plastů, skla a papíru – třídit také kovy, nápojové kartony a bioodpad. Zbytky ze zahrad a kuchyní českých domácností tvoří právě polovinu komunálního odpadu.
"Když budou lidé třídit, směsného odpadu bude minimum," tvrdí Bursík.
Nestanou se z lesů skládky?
Radnice by mohly v horším případě nastavit tisícový poplatek všem, bez ohledu na to, jak kdo třídí. Nestane se potom to, že se lidé budou chtít zbavovat odpadků jiným způsobem? Mohly by se z lesů a škarp cest stát veřejné skládky?
Ministerstvo životního prostředí má na takový proti takovému postupu obranný mechanismus. Tím je obecní vyhláška, v níž musí radnice odůvodnit výši poplatku a konkrétně vykázat náklady na odvoz odpadu.
Bursík se však lesů plných odpadků nebojí. Podle jeho ministerstva se ekologické cítění občanů v posledních letech výrazně zlepšilo.
A jak to chtěji udělat ve městech, kde lidi běžně vyhazují odpadky z okna? Ti nebudou platit nic, nebo hodně ?? každá rodina si bude psát čárky, podle toho jak roztřídila odpad? a podle toho pak platit ? Zase na to doplatí jen ten co třídí, protože ten co netřídí, ví, že to za něj někdo zaplatí..
Nějak sem ten návrh nevychytala 