Ruské a běloruské drony znovu chtěly proniknout do Polska. Ministr: Situace je napjatá

Autor: ČTK, lig - 
18. září 2025
15:44

Polsko v noci na dnešek zaznamenalo zvýšenou aktivitu běloruských a ruských dronů, které se snažily dostat do jeho vzdušného prostoru. Dnes to podle polských médií na tiskové konferenci se svým českým protějškem Vítem Rakušanem řekl polský ministr vnitra Marcin Kierwiński. Rakušanovi poděkoval za podporu, kterou Česko vyjádřilo Polsku po incidentu z minulého týdne, kdy poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu polský vzdušný prostor narušily bezpilotní letouny, které podle Varšavy byly ruské.

„Lidskost, spolupráce a české vrtulníky pomáhající na polské východní hranici,“ napsal vicepremiér Rakušan na sociální síti X u fotografie s Kierwińským. V příspěvku také lidem v Polsku vzkázal, že „jsme s vámi“. Tento týden tři vrtulníky Mi-171Š české armády přistály na východní hranici Polska. Po několik měsíců mise bude jejich hlavním úkolem posilovat polské ozbrojené síly při ochraně vzdušného prostoru.

„Mluvili jsme o procesu odpovědi celého civilizovaného světa na ten incident (z minulého týdne - pozn. ČTK). Shodli jsme se na tom, že na imperiální politiku Ruska musí být tvrdá a rozhodná odpověď a že v takových situacích jen demonstrace síly je tou správnou odpovědí,“ řekl Kierwiński po jednání s Rakušanem v dolnoslezské Lubani. Podle Rakušana v situaci, v jaké se Polsko octlo, slova nestačí. „Pouhá prohlášení nestačí. Pokud jde o Rusko, je to málo,“ řekl podle polské agentury PAP.

Zesílená aktivita dnes v noci

Kierwiński odpovídal na otázku, kdy Polsko znovu otevře hranici s Běloruskem, kterou uzavřelo v noci na minulý pátek v souvislosti s vojenským cvičením Západ, jež pořádala běloruská armáda společně s ruskými ozbrojenými silami. Stane se tak podle něho tehdy, až budou mít polské úřady stoprocentní jistotu, že Polsku nehrozí žádné nebezpečí a provokace. „Dnes v noci pohraniční stráž zaznamenala zesílenou aktivitu běloruských a ruských dronů, které se snažily překročit polský vzdušný prostor,“ řekl polský ministr vnitra. Dokládá to podle něho, že situace na polsko-běloruské hranici je velmi napjatá.

Kierwiński s Rakušanem mluvil také o migraci a reakci Evropské unie na ni. Česko v této věci označil za osvědčeného spojence Polska.

Migranti se do Polska snaží dostat přes hranici s Běloruskem a vláda ve Varšavě už několik let obviňuje režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že lidi z krizových oblastí k hranicích organizovaně dováží a využívá je v hybridní válce proti Evropské unii.

13:47
Dnes

Situace ve strategicky důležitém městě Pokrovsk na východě Ukrajiny zůstává kritická, Rusové pokračují v hromadění sil ve městě, uvedli analytici ukrajinského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě. Útočné skupiny ruské 2. a 51. armády pokračují v ničení obklíčených sil nepřítele a v útocích ve směru na sever města, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Kyjev popírá, že by se obránci Pokrovska ocitli v obklíčení.

13:37
Dnes

Rusko proti Ukrajině v noci vyslalo 80 dronů, z nichž se 61 podařilo zneškodnit, tvrdí ukrajinské letectvo. Zaznamenalo 18 zásahů na sedmi místech.

11:37
Dnes

Třicetiletý Kyjevan převážel na střeše svého auta nepřátelský dron typu Šáhed, než jej zabavila policie, informovala dnes ukrajinská média s odvoláním na policisty. Podobných dronů íránské konstrukce vysílá Rusko každou noc desítky a stovky kusů proti ukrajinským městům. V tomto případě měl dron podle policejního komuniké deaktivovanou bojovou hlavici, a tak nepředstavoval pro veřejnost bezprostřední ohrožení.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa