Diktátor Min Aun Hlain nazval Putina „králem Ruska". Prezident se neubránil širokému úsměvu

Autor: DVL, lig - 
9. března 2025
16:27

Ruský prezident Vladimir Putin se nadšeně usmíval, když ho myanmarský diktátor Min Aun Hlain označil za „krále Ruska“ během návštěvy Kremlu. Hlain, který se dostal k moci po převratu v roce 2021, udržuje s Moskvou blízké vztahy a již dříve obdaroval ruského prezidenta šesti malými slony, píše britský deník The Mirror.

Vladimir Putin se nezadržitelně usmíval, když ho hostující diktátor nazval „králem Ruska“. 

Min Aun Hlain je armádní generál, vrchní velitel myanmarské armády a faktický vůdce Myanmaru. Ve středu dorazil do Moskvy na schůzku s ruským prezidentem. A stejně jako on čelí zatykači od Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu za údajné zločiny proti Rohingům v jeho zemi.

Generál se dostal k moci v roce 2021 po krvavém převratu a od té doby pěstuje s Ruskem vřelé vztahy - ve středu se jednalo o jeho již čtvrtou návštěvu. Hlain Putina zahrnoval chválou, když se spolu setkali v Kremlu. Ruského vůdce nazval „králem“ a Putin se zeširoka usmíval. 

„Pokud vím, vedete Rusko nejen pět let, deset let, ale mnohem déle. Dá se říct, že to není jen vůdce této země, ale král této země," nechal se slyšet během setkání.

Za tři roky bude vládnout déle než poslední car

Putin strávil jako hlava státu za posledních 25 let celkem 21 let. Čtyři roky od roku 2008 do roku 2012 zastával funkci Dmitrij Medveděv. Navzdory tomu, že Putin pevně svírá moc v rukou, stále sloužil jako hlava státu méně času než poslední ruský car Mikuláš II. Ruský, který vládl mezi lety 1894–1917, tedy 23 let.

Na setkání Hlaing dále Putinovi řekl: „Věřím, že vítězství musí být vaše pod vaším silným a rozhodným vedením.“

V lednu obdaroval ruského prezidenta šesti sloními mláďaty. Za tento dar mu Putin poděkoval. Rusko plánuje výstavbu malé jaderné elektrárny v Myanmaru (dříve Barmě) a vojenské juntě nabízí obrannou spolupráci.

22:05
4. 11. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování online zpráv k dění na Ukrajině. Pokračuje zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

21:38
4. 11. 2025

Německo darovalo Ukrajině dva systémy protivzdušné obrany Patriot, oznámil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu na summitu o rozšíření EU. Jeho prohlášení citovala agentura Interfax-Ukrajina.

„Rád bych vyjádřil svou vděčnost Německu. Nedávno nám dodali dva systémy Patriot a my je zvládáme,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinský prezident opakovaně prohlásil, že systémy Patriot jsou nezbytné pro obranu Ukrajiny proti ruským leteckým útokům. Pravidelně nastoluje otázku poskytnutí dalších systémů Patriot Kyjevu během setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zároveň, jak v úterý informoval Handelsblatt, Německo stále nepovažuje za možné přesunout rakety dlouhého doletu Taurus do Kyjeva. Tuto pozici zastával bývalý německý kancléř Olaf Scholz, stejně jako současný premiér Friedrich Merz.

20:44
4. 11. 2025

Rusko podle prezidenta Vladimira Putina nikoho neohrožuje a svůj jaderný potenciál rozvíjí podle svých dřívějších oznámení. Šéf Kremlu to podle agentury TASS řekl při udělování vyznamenání konstruktérům nových zbraní Burevestnik (Buřňák) a Poseidon.

„Naše země nikoho neohrožuje,“ řekl Putin. „Rusko stejně jako jiné jaderné státy rozvíjí svůj jaderný potenciál, rozvíjí svůj strategický potenciál,“ uvedl také a dodal, že jde o projekty, které Rusko oznamovalo už dávno.

Kreml koncem října ohlásil úspěšný test střely Burevestnik s atomovým pohonem, která je schopná nést jadernou hlavici, a také zkoušku podvodní zbraně Poseidon, jež má podle Moskvy rovněž atomový pohon a také může nést jadernou nálož. Krátce po tomto ruském oznámení americký prezident Donald Trump řekl, že nařídil obnovit testy amerických jaderných zbraní, stejně jako to dělají ostatní jaderné mocnosti.

Putin dnes také řekl, že už běží sériová výroba raket Orešnik, které údajně mohou dosahovat rychlosti přes 13 000 kilometrů za hodinu. Ruská armáda tuto zbraň s šesti hlavicemi poprvé použila loni v listopadu při útoku na ukrajinské Dnipro v rámci takzvané speciální operace. Tak Moskva nazývá invazi na Ukrajinu.

Zobrazit celý online

Video  Bývalý ministr Petříček o náladě v USA: Američané jsou z Trumpa v rozpacích. Z čeho mají strach?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa