Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Podporuje terorismus, obul se do Černochové ruský diplomat. Lipavský si předvolal ruského velvyslance v ČR

Aktualizováno -
24. srpna 2022
14:37
Autor: ČTK - 
23. srpna 2022
21:53

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý na zasedání Rady bezpečnosti OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu. Záminkou mu byla vyjádření Černochové po sobotním atentátu, při němž zemřela Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Černochová v reakci pro ČTK velvyslancova obvinění odmítla s tím, že je zásadní rozdíl mezi "oslavou teroristického útoku" a vyjádřením "nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky" veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců. Český premiér Petr Fiala označil obvinění Černochové za projev vrcholného cynismu. Za ministryni se postavili i další kolegové z vlády včetně ministra zahraničí Lipavského, který si předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského.

Ministryně obrany v sobotu na twitteru na atentát na Duginovou reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.

„I když necháme stranou morálku, kterou u našich západních kolegů už dávno nahradila rusofobie, jsou vyjádření Černochové v jádru otevřenou podporou a oslavou teroristického útoku proti naší občance,“ prohlásil dnes Něbenzja při jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky.

„Lepšího potvrzení účinnosti naší pomoci Ukrajině se těžko dočkáme,“ uvedla ministryně ke slovům Něbenzji i k tomu, že podle doněckých separatistů Česko teroristy cvičí. „Mezi 'oslavou teroristického útoku' a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců, které nazývá 'podlidi', je zásadní rozdíl. Možná ne v Rusku, ale v ČR rozhodně ano,“ dodala česká ministryně obrany.

„Obvinění Jany Černochové z podpory terorismu jakýmkoliv představitelem Ruské federace, která se dopouští válečných zločinů na Ukrajině, nelze považovat za nic jiného než projev vrcholného cynismu,“ sdělil ČTK premiér Fiala prostřednictvím svého mluvčího Václava Smolky.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o předvolání ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Náměstek ministra Jaroslav Kurfürst se důrazně ohradil proti obviněním Ruska vůči Česku na Radě bezpečnosti OSN. Lipavský to uvedl na twitteru. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý obvinil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) z podpory terorismu.

Náměstek se podle Lipavského „důrazně ohradil proti nehorázným a lživým obviněním Ruska vůči ČR“ v Radě bezpečnosti OSN. „Pokud chce Rusko mluvit o terorismu podporovaném státem, ať si zamete před vlastním prahem,“ uvedl ministr.

„Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme ani lítost.“

Pokud podle Černochové v Rusku „oplakávají úmrtí válečných štváčů, vyzývajících k vraždění a vyhlazování občanů sousedního svobodného národa, tedy Ukrajiny, který bezprecedentně a bezdůvodně napadnou a masově tam vraždí jejich nevinné děti a další civilisty, vypovídá to o nich úplně všechno“.

„Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme ani lítost,“ dodala česká ministryně a připomněla, že oplakáván není nacistický diktátor Adolf Hitler, sovětský vůdce Josif Stalin ani někdejší říšský protektor Reinhard Heidrich, kterého zabili českoslovenští parašutisté.

Za Černochovou se postavili i další ministři Fialovy vlády. Rusko terorizuje miliony lidí na Ukrajině, jeho velvyslanec při OSN nemá právo obvinit Černochovou z podpory terorismu, řekl vicepremiér Marian Jurečka.

„Dnešní velvyslanec v OSN, který zastupuje dnes nejaktivnějšího teroristu na světě, což je ruský stát, který terorizuje miliony lidí na Ukrajině, nemá vůbec právo takové hodnocení říci,“ uvedl Jurečka. „Chovají se jako teroristé. Nemohou se potom divit, že přicházejí i tyto reakce, které jsou třeba emočně vypjaté. Nikdo nemáme radost z jakéhokoli ztraceného života, ale je potřeba si uvědomit, co byla příčina, kdo tu situaci způsobil a co jsou bohužel ty válečné důsledky,“ dodal ministr.

Něbenzja ve svém vystoupení připomněl případ českého občana Benedikta Čermáka, který se podle českého soudu schvalováním teroristického činu z roku 2019 na Novém Zélandu dopustil podpory terorismu a dostal za to tříletý trest. Něbenzja přitom chybně uvedl původní, šestiletou výši trestu, kterou později Čermákovi soud vyšší instance snížil.

„Očekávám, že se kompetentní orgány Česka budou stejně seriózně zabývat výroky ministryně obrany země a náležitě je ohodnotí,“ dodal Něbenzja, který při své řeči citoval z příspěvku ministryně a zdůraznil také její větu: „Dnešní noc na 21. srpna si v Rusku zapamatují.“

18:18
Dnes

Pracovníci ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) v Čeljabinské oblasti společně s policií zadrželi obyvatele Magnitogorsku, chtěl prý ziapálit vojenský komisariát a sabotovat zařízení na železniční trati, píše agentura TASS s odvoláním na orgány činné v trestním řízení.

Za pokus o teroristický čin a sabotáž mu hrozí maximální trest svobody až na 20 let, resp. doživotí. „Zdroj vysvětlil, že občan, který se dostal do povědomí orgánů činných v trestním řízení, jednal v zájmu ukrajinských speciálních služeb, které mu slíbily finanční odměnu,“ dodala TASS.

17:12
Dnes

Do obce Novaja Tavolžanka v Belgorodské oblasti Ruska vstoupily „sabotážní a průzkumné skupiny“, v současné době se tam bojuje, uvedl podle agentury TASS gubernátor Vjačeslav Gladkov.

Reagoval také, že je připraven setkat se s proukrajinskými partyzány, kteří mu nabídli schůzku a předání dvou zajatých vojáků. „S největší pravděpodobností je zabili, jakkoliv je to pro mě těžké říct. Ale pokud jsou živí, tak od 17:00 do 18:00 (16:00 až 17:00 SELČ) na silničním kontrolním bodu Šebekino. Zaručuji bezpečnost,“ uvedl ve videu na telegramu Gladkov.

 

16:06
Dnes

„Je stále čas“, aby Švédsko vstoupilo do NATO do červencového summitu, pronesl generální tajemník Jens Stoltenberg po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Stockholm podle něj udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky.

Ankara tvrdí, že jí vadí zejména nedostatečný postup Stockholmu proti „teroristům“. Jimi označuje kritiky tureckého režimu, často s prokurdskými postoji, a viní je z napojení na kurdské radikální skupiny. Zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června. Summit ve Vilniusu bude 11. - 12. července.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (3. 6. 2023). Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (4. 6. 2023). Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (4. 6. 2023).
Zobrazit celý online

Atentát na Duginovou

Devětadvacetiletá Duginová zahynula v sobotu večer při explozi nedaleko Moskvy, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní. Ruské bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že za atentátem stojí ukrajinské zpravodajské služby. Kyjev zapojení do incidentu kategoricky odmítl.

Dugin ze smrti své dcery obvinil „ukrajinský nacistický režim“ a incident označil za „teroristický útok“. Rusko dnes zároveň přišlo s tvrzením, že byl dopaden ukrajinský diverzant, který měl absolvovat výcvik v Českém Krumlově.

 

Video se připravuje ...
Další videa