Bůh s tebou, malý andílku: Umělci vyjadřují smutek nad utonutím uprchlického chlapečka

Autor: shp - 
3. září 2015
21:57

Bezvládné dětské tělíčko ležící na turecké pláži, nad ním se sklání četník, který ho brzy odnese pohřební službě. Ze smrti tříletého Aylana Kurdiho, syrského uprchlíka, který se marně snažil dostat na řecký ostrov Kos, je zděšen celý svět. A umělci se s tímto zármutkem vyrovnávají po svém.

Sociální sítě doslova zahlcují malbami znázorňujícími malého Aylana tak, jak ho vyplavilo moře. Z nákresů je cítit smutek a beznaděj. Na spoustě maleb je pak chlapeček znázodněn jako malý andílek.

Na jiných zase drží malou papírovou loď. Tolik smutku v malbách, to se jen tak nevidí. Chlapcův osud zasáhl obyčejné lidi, politiky a zavřel chřtány i odpůrcům uprchlíků, které snímky mrtvého chlapce zděsily.

Chlapec v moři utonul po převrácení lodě i se svým starším bratrem Galipem (5) a matkou Rehan (35). Nikdo z nich nikomu nikdy neublížil, stali se však oběťmi převozníků, kteří při plavbě na moři nedokázali zajistit jejich bezpečí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud