Řádění bouřek v Česku: 2 mrtví, rozvodněné toky, evakuace dětí z táborů. Sledujte radar Blesku

Aktualizováno -
9. července 2021
18:20
Autor: tsv, Dagmar Honsová, kal, ČTK - 
7. července 2021
05:00

Silné bouřky, před kterými varovali meteorologové, dorazily ve čtvrtek odpoledne do Česka a řádily napříč republikou. Zaměstnaly hasiče i energetiky a zvedly hladiny řek - a v pátek udeřily nanovo, ve 14 hodin byly na Zlínsku. Nejvážnější situace byla ráno na východě Plzeňského kraje v povodí Úslavy a Klabavy, kde meteorologové varovali před extrémním nebezpečím záplav. Třetí povodňový stupeň tam platil na Úslavě v Koterově. Stav ohrožení hlásila také Novohradka v Pardubickém kraji. V Čížově na Písecku spadl strom na auto, nehodu nepřežili muž a žena, zranění utrpěly i dvě děti, kterým pár nabídl svezení.

  • Hasiči po celé republice vyjížděli od čtvrtečního odpoledne do dnešního rána k více než 1220 případům, nejvíce zásahů měli v krajích Vysočina, Jihočeském, Pardubickém, Středočeském, Plzeňském, Královehradeckém, Praze, a Jihomoravském. Počet výjezdů tak několikanásobně stoupl, pětiletý denní průměr počtu zásahů je 345.
  • Problémy způsobila bouřka i na železnici. Drážní hasiči vyjížděli na 54 míst kvůli popadaným stromům do kolejiště. Bouřky zasáhly tratě zejména v Plzeňském, Jihočeském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Například v jižních Čechách nejezdí vlaky mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou a Včelnou a Českými Budějovicemi. Poruchy na tratích by však měly během dopoledne skončit.
  • V Plzeňském kraji se rozvodnila hlavně Úslava v Plzni - Koterově, která dosáhla dnes časně ráno třetího povodňového stupně. Povodňové stupně byly hlášeny i na Úhlavě, Klabavě, Bradavě a na Holoubkovském potoce v okolí Plzně a na Rokycansku.
  • V Pardubickém kraji místy spadlo kolem 50 milimetrů srážek, vítr dosáhl rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nejvíce tam bouřky zasáhly Chrudimsko a Orlickoústecko. Hasiči do rána vyjížděli ke 190 událostem. Zvedaly se i hladiny řek, Loučná a Chrudimka byly na prvním povodňovém stupni, Novohradka na třetím stupni značícím stav ohrožení.
  • Silná bouřka zasáhla mimo jiné jižní Čechy, kde si vyžádala dva lidské životy. U Čížové na Písecku spadl strom na osobní auto a zabil dva lidi. Nehodu nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. V autě byly i dvě děti, které utrpěly zranění. Záchranáři je převezli do písecké nemocnice. 
  • Kvůli silným bouřkám bylo ještě v pátek ráno v Česku bez elektřiny asi 24 000 domácností. 

Sledujte řádění bouřek na radaru Blesku

Silné bouřky a hrozba povodní v ČR
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Dagmar Honsová Dagmar Honsová Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
14:00
9. 7. 2021

Do Česka dorazily další bouřky, v pátek kolem 14. hodiny sršely blesky na Zlínsku, ukazují radarová data.

12:55
9. 7. 2021

Dobrovolníci ukončili pomoc lidem ve Stebně na Lounsku, které před dvěma týdny zasáhla živelní pohroma. Obec je uklizená, polámané stromy rozřezané a odvezené stejně jako nepořádek. Stopy po řádění větru a krup jsou znatelné na kostele a domech, jejichž střechy zakrývají modré plachty. Potřební jsou řemeslníci na jejich opravu. ČTK to dnes řekla Eliška Ratiborská, která organizuje za Člověka v tísni pomoc obyvatelům.

„Čekáme na tašky, které jsou nakoupeny, a další materiál. Práce dobrovolníků jinak v obci skončily. Často lidé, kteří pomáhali, potřebují pracovat také na svém. Nejnutnější je teď opravit střechy, panuje obava z dalších bouřek,“ uvedla Ratiborská. Lidem pomáhá psychoterapeutka. „Je potřeba, aby se lidi zase začali těšit na něco. Stále předáváme různé kontakty, ale největší zátěž už teď je na těch konkrétních osobách,“ řekla Ratiborská, jejíž prarodiče vlastní jeden z poškozených domů v obci.

06:25
9. 7. 2021

„Velmi silné bouřky se na našem území vyskytly během odpoledních a večerních hodin ve čtvrtek a bouřková činnost doprovázená vydatným deštěm pokračovala i během noci na pátek. Bouřky a srážky se vyhnuly pouze jihovýchodnímu pásu území,“ uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.

„Vítr v bouřkách zesilovat až rychlost v nárazech 90 km/h (např. v Českých Budějovicích), srážkové úhrny se zastavily i přes 60 mm (např. na 67 mm – na stanici Kadov u Nového Města na Moravě, na 62 mm v Deštné v Orlických horách). Vzhledem k vydatným srážkám došlo k vzestupům hladin řek – na Úslavě na stanici Koterov až na 3. SPA, na Klabavě v Hrádku na 2. SPA,“ připojila Honsová.

„Na mnohých místech bylo hlášeno krupobití, velké kroupy o velikosti až kolem čtyř centimetrů byly spojeny zejména se supercelami (např. z Českých Budějovic, z Vysočiny z Havlíčkova Brodu),“ dodala meteroložka.

Během pátečního dne se ojediněle silné bouřky mohou tvořit na Moravě a ve Slezsku – tj, doprovázené srážkovými úhrny kolem 40 mm, krupobitím a nárazy větru 70 až 90 km/h. 

22:15
8. 7. 2021

„Velmi silné bouřky se prohnaly nad Českem během odpoledních a večerních hodinách – a to zejména v Jihočeském kraji – nárazy větru dosahovaly v Českých Budějovicích rychlosti 90 km/h,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. „Ve Středočeském kraji a v Praze – v Brandýse nad Labem spadlo 45 mm, na Plzeňsku místy napršelo až 40 mm a vzhledem k vydatným srážkám došlo k vzestupům hladin řek – Klabava v Hrádku 2. SPA, krupobití o velikosti až kolem čtyř centimetrů bylo hlášeno z mnoha míst – například z Českých Budějovic nebo z Vysočiny,“ dodala.

„Také během noci se budou tvořit bouřky, ty budou doprovázeny vydatnými srážkami – i nadále se očekávají vzestupy hladin řek,“ připojila další varování Honsová.

Meteoroložka Dagmar Honsová v Epicentru 29.6.2020
18:14
8. 7. 2021

Na třech stanicích ve Zlínském kraji s dlouhodobou historií měření dnes padly teplotní rekordy pro 8. červenec. Ve Štítné nad Vláří na Zlínsku bylo 34,3 stupně Celsia, v Horní Bečvě na Vsetínsku 32,4 stupně Celsia a v Kroměříži 32,1 stupně Celsia. ČTK to řekla Jitka Kučerová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jeden teplotní rekord byl dnes zaznamenán v Olomouckém kraji. V Dubicku na Šumpersku bylo odpoledne naměřeno 30,5 stupně, o půl stupně více, než činilo dosavadní teplotní maximum z 2012.

Ve Štítné nad Vláří padl dosavadní rekord z roku 2012, který byl 31,2 stupně Celsia. Dosavadní teplotní maximum pro 8. července v Horní Bečvě pocházelo z roku 1989, tehdy v obci teplota vystoupala na 30 stupňů Celsia. V Kroměříži činil dosud rekord 31,9 stupně Celsia, byl z roku 1968. Nejtepleji ve Zlínském kraji však dnes podle Kučerové bylo v Bojkovicích na Uherskohradišťsku a ve Vizovicích na Zlínsku, shodně 34,6 stupně Celsia. Teplotní rekord ale ani na jednom z těchto míst překonán nebyl.

18:02
8. 7. 2021

„Během pátečního dne se ojediněle silné bouřky mohou tvořit na Moravě a ve Slezsku – tj, doprovázené srážkovými úhrny kolem 40 mm, krupobitím a nárazy větru 70 až 90 km/h. A nyní to vypadá, že i v příštím týdnu budeme skloňovat další frontální rozhraní nad naším územím,“ dodala Honsová.

Meteorologové z ČHMÚ již vydali i konkrétní výstrahu dokonce před extrémně silnými bouřkami.

18:00
8. 7. 2021

„Během dnešního dne velmi silné bouřky očekáváme zejména v Jihočeském kraji, na Vysočině, ve východních Čechách a na západě Moravy. Během noci na pátek se mohou velmi silné bouřky vyskytnout kdekoliv,“ avizovala meteoroložka Dagmar Honsová v předpovědi pro Blesk Zprávy.

„Bouřky budou doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě kolem 50 mm, krupobitím (velikost krup až kolem 4 cm) i silným větrem s nárazy 70 až 90 km/h. Hodnoty CAPE jsou vysoké - opět se mohou tvořit supercely. Vzhledem k vydatným srážkám se očekávají vzestupy hladin řek,“ zmínila expertka.

Video  Záběry z červnové bouřky 
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 9. července 2021 13:39 )

Výstraha byla před nárazy větru o síle 100 km/h, ale ČHMÚ naměřil jen 90 km/h, což jsou hodnoty, které byly zaznamenávány během bouřek s oranžovou výstrahou a někdy i během žlutých výstrah.
------------
Ale v minulosti šlo vždy o špatné žluté a oranžové výstrahy, které měly být červené, a ne žluté a oranžové. Bez ohledu na naměřené hodnoty, ty nejsilnější včerejší bouřky byly extrémně silné... avšak srovnatelné s bouřkami během žlutých výstrah.
------------
ČHMÚ varoval před 60 mm během krátké doby v odpoledních a večerních bouřkách... ale oficiálně naměřil maximálně 44 mm, paradoxem je, že přes 50 mm ČHMÚ naměřil v nočních bouřkách den předem, kdy neplatila ani žlutá výstraha.

brejlak ( 9. července 2021 08:42 )

Co si to to počasí dovoluje. Navrhuji zrušit mu ambasádu a vyhodit velvyslance. To určitě pomůže.

Jirik-ta ( 9. července 2021 05:50 )

dnes od 11 do 18 hod. si přijdete taky na své

Jirik-ta ( 8. července 2021 23:03 )

v noci ve 2 hod
http­s://ww­w.ven­tusky­.com/?­p=50­.00;16­.12;7&­l=ra­in-1h&t=20210709/0000

Jirik-ta ( 8. července 2021 22:45 )

jedině přestěhovat a nebo počkat, snad něco taky přijde

Zobrazit celou diskusi