Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















„Dvoučlenné týmy z úřadů práce začaly v zasažených obcích vyřizovat mimořádné dávky až 57 900 Kč, peníze vyplatí na místě,“ řekla ČTK mluvčí úřadu.

Tornádo, které se v noci prohnalo Moravou, usmrtilo nejméně čtyři lidi, informovala Česká televize.

Na jižní Moravě jsou desítky mobilních vysílačů mimo provoz kvůli přerušené dodávce proudu. Několik základnových stanic tornádo zničilo.

V Brně zasedne příští týden v pátek mimořádně zastupitelstvo. Poskytne finanční pomoc deset milionů korun obcím zničeným bouří a tornádem.

Na Hodonínsku je nasazeno 250 policistů, 550 hasičů, 56 lidí ze záchranného útvaru a dva týmy na vyhledávání lidí v sutinách, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Zřejmě nejhorší noc v životě za sebou mají někteří obyvatelé Hrušek na Břeclavsku, kde žije přibližně 1600 lidí. Čtvrteční bouřka a silný vítr, který se Hruškami prohnal, zničil zhruba třetinu obce a tamní domy bude pravděpodobně nutné zbourat. Zbyly z nich jen obvodové zdi bez oken a střech. Zničené střechy má většina domů, pouze 15 procent zůstalo bez újmy, řekl ČTK místostarosta Hrušek Marek Babisz. Místní od rána pracují na úklidu, do nejvíce postižené části se ale nedostanou, musí počkat na kontrolu statika.
„Škody zatím vůbec nedokážu odhadnout, některé nemovitosti jsou na zboření. Když vidím, jak to tady vypadá, nevím, kdy se život vrátí do normálu. Nemáme střechu na základní a mateřské škole, chybí věž kostela. Jsme zatím bez elektřiny a plynu. Nejpostiženější části prochází statik a lidé od energetiky a určují, který dům se zdemoluje, a který je v pořádku, tam postupně pouštíme občany,“ poznamenává Babisz. Jak zjistila zpravodajka ČTK na místě, neustále vypadává i mobilní signál.

„Nářek, slzy, beznaděj, všude spousta krve, i když se podlaha průběžně utírala,“ tak popsal večer a noc v hodonínské nemocnici pro Blesk Zprávy její ředitel Antonín Tesařík. „Probíhala triáž, třídění pacientů podle závažnosti jejich poranění, péče byla zajištěna,“ uvedl a přidal „hluboký obdiv pro všechny, kteří to zvládli“. Po aktivaci traumaplánu někteří zaměstnanci nemohli dorazit svými auty nebo jinou dopravou, protože byly na silnicích popadané větve. Někdo dojel na kole, jiný přiběhl i pěšky. „Zůstane to u jedné oběti, stav ostatních je stabilizovaný,“ zmínil s tím, že vážných případů řešila jeho nemocnice šest.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich apeloval na veřejnost, aby se od poškozených oblastí držela dál.
Ještě jednou prosím, nejezděte na místo. Domy musí prohlédnout statici a IZS. Mnoho u nich je poškozených tak, že se budou muset demolovat. Ať se nestane další neštěstí při odklízení. Počkejte. Vaši pomoc ještě budeme potřebovat.
— Jan Grolich (@JanGrolich) 25. června 2021

Hasiči z Libereckého kraje na jih Moravy vyslali tříčlenný záchranný tým, který působil loni v létě v Libanonu při vyhledávání lidí v troskách po dvou explozích v bejrútském přístavu. „V týmu jsou dva kynologové se psy a statik,“ řekl dnes ČTK krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Jde o skupinu, která působí v rámci speciálního týmu hasičů USAR.
„S další pomocí se čeká na to, co vzejde z dnešní mimořádné rady Libereckého kraje a jakou formou ji budeme poskytovat. Jinak reagujeme na to, co je vyžadováno. Pomoc je koordinována, aby byla co nejúčinnější,“ dodal Sucharda.

Statici s policisty zjišťují na Hodonísku stav poškozených budov. Domy, které označí páskou jsou životu nebezpečné, lidé do nich nemají vstupovat.

Hnutí STAN po ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo sobotní sněm. Koalice Pirátů a STAN přerušila kampaň, stejný krok oznámil i lídr Spolu Petr Fiala.

S komplikovanou situací po ničivém tornádu, které ve čtvrtek zasáhlo jižní Moravu, pomáhají také tři desítky policistů z Pardubického kraje. Někteří tam jeli hned v den neštěstí, další přijeli dnes. ČTK to řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.
„Naši policisté pomáhají v obcích Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. Jejich primární úkol je zabezpečit svěřenou oblast nejen před rabováním, ale i varovat obyvatele před nebezpečím vstupu do zničených objektů,“ řekla Janovská.

Premiér Andrej Babiš dnes navštíví Brno. „Chci se přesvědčit na místě, co je potřeba,“ řekl na tiskové konferenci. „Je to živelná pohroma, kterou jsme ještě u nás nezažili.“

Pozemkový úřad uvolnil 100 milionů korun na pomoc lidem na Moravě. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů dříví nebo finanční dar, uvedlo Ministerstvo zemědělství.

Připravuje se pokyn pro finanční správu, aby podnikatelům, které poškodila bouře v zasažených územích, poskytla maximální úlevy. „To znamená odklad pro podání a splatnost daně z příjmů z 1. července do 31. srpna a odpuštění záloh na silniční daň. Fyzické osoby a firmy, které mají na zasaženém území majetek, si budou moci odečíst od daně výši škody,“ řekla ministryně Alena Schillerová.

ŘSD vyzvalo řidiče, aby se vyhnuli D2. Dálnice je na 50. kilometru u Břeclavi stále uzavřena kvůli spadlým drátům elektrického vedení, tvoří se kolony.

Kvůli spadlým drátům uzavřelo Ředitelství silnic a dálnic křížení dálnice D1 a D46.
POZOR! Uzavíráme křížení dálnice D1 a D46 z důvodu spadlých drátů vysokého napětí na dálnici. Odklon dopravy ve směru na Prahu je na EXITu 230 a ve
— ŘSD Jihomoravský kraj (@RSD_JHMoravsky) 25. června 2021
směru na Ostravu výjezd na EXITu 226. https://t.co/xFex27qpwA

Radnice v Břeclavi a Hodoníně vyzývají lidi, aby nechodili na postižená místa. Soustředí se na koordinaci pomoci a shánění ubytování pro obyvatele.

Škody způsobené tornádem znemožnily hladký průjezd dálnice D1. Informoval o tom ministr dopravy Karel Havlíček.
Bohužel jsme nuceni po dohodě s energetiky uzavřít D1 na 230 km u Vyškova. Je nutné snést poškozené vedení, hrozí jejich spadnutí na dálnici a ohrožení provozu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 25. června 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na Twitteru psala o slovenské pomoci. Na hranicích nabízí sousedi ubytování a psychologickou pomoc.
Jsme v kontaktu se Slovenskem. Můj slovenský protějšek ministr Milan Krajniak nám nabízí pomoc pro lidi postižené tornádem – ubytovací kapacity na hranicích nebo psychologickou pomoc. Děkujeme a zůstáváme ve spojení.
— Jana Maláčová (@JMalacova) 25. června 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich hovořil v ČT o nutném označení těch domů, do kterých není bezpečné vstupovat. Místním chce zajistit zásobu pitné vody a jídla k okamžité konzumaci. Kraj obyvatelům poskytuje i psychologickou pomoc.

Policie má v místě události kolem Hodonína po bouřce stovky policistů, včetně studentů, na místě jsou psovodi. Lokalitu z výšky monitoruje šest dronů. ČTK to řekla mluvčí policie Petra Hrůzová.
Policisté v nejvíce postižených místech plní řadu úkolů. „Řídíme, usměrňujeme dopravu, prohledáváme sutiny, pátráme po lidech, kteří v nich mohli zůstat. Máme tam policejní interventy, kteří jsou k dispozici, hlídky zajišťují jejich převoz tam, kde jsou zapotřebí,“ uvedla mluvčí.

Šéf lidovců Marian Jurečka na Twitteru požádal české zemědělství a lesnictví o darování trámů a střešních latí zasaženým obcím.
Bude potřeba stavební řezivo, prosím @MZeCr a @LesyCR_ nechejte nařezat co nejdříve trámy a střešní latě a dejte je do postižených obcí lidem darem. Už v posledních týdnech řezivo nebylo v dostatečném objemu, reagujete prosím okamžitě.
— Marian Jurečka (@MJureka) 25. června 2021
Toto udělat můžete.

Podle mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové by měla být dodávka elektřiny v zasažených místech obnovena do dnešního oběda.

Stát uvolní na pomoc obcím po bouři 420 milionů korun. Lidem na obnovu zničeného bydlení nabídne až 5 milionů, z toho 2 miliony jako dotaci, zbytek jako úvěr.

Lidem z nejzasaženějších regionů pomáhají mobilní jednotky z Úřadu práce, ten vyplácí okamžitou finanční pomoc. Podle mluvčí Kateřiny Beránkové je možné o pomoc požádat i bez občanského průkazu či identifikace, pokud doklady dotyčný ztratil kvůli nočním událostem.
Lidé dostanou mimořádnou okamžitou pomoc, tedy peníze v hotovosti. Pomoc poskytuje Úřad i obcím.
Bezplatná linka Úřadu práce je na čísle 800 77 99 00.

Podle naměřené rychlosti se tornádo, které se v noci prohnalo Moravou, klasifikovalo jako velmi silné. Místy znatelně překračovalo rychlost 300 kilometrů za hodinu. V ČT to řekl meteorolog Pavel Karas.

Nejhůře zasažená místa Čech by měla dnes podle předpovědi očekávat maximálně lehké přeháňky, na východě Moravy vyšplhá teplota až na 25 stupňů. Do dnešních 18 hodin platí povodňová výstraha, shrnul meteorolog Pavel Karas.

„Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na majetku, rozbité jsou střechy, okna, auta,“ řekl ČTK starosta Pavel Trojan. Škody jsou podle něj také na všech budovách ve správě města, včetně památkově chráněných. Kroupy jako míčky „bombardovaly“ také areál zámku. Sousední Lednici se při tom nejhorší škody vyhnuly, spíše se připravuje na pomoc okolním obcím, uvedl tamní starosta Libor Kabát.
„Každá nemovitost ve správě města je nějak poškozená. Není tady jediný občan, který by mi řekl, že nemá žádné škody,“ řekl ČTK Trojan. Na radnici krupobití zničilo historická vitrážová okna. Padaly prý kroupy jako tenisové míčky. Obnova potrvá dlouho, očekává starosta. Bude nouze o specialisty, kteří by všechny škody dokázali rychle opravit.

Brněnský biskup Cikrle vyhlásil na neděli mimořádnou kostelní sbírku. K pomoci po bouřkách na jižní Moravě vybízí také dobrovolníky a zdravotníky.

Ničivá bouře na jižní Moravě vzbudila v lidech solidaritu. Pomáhají jeden druhému u zničených domů, dávají občerstvení zasahujícím záchranářům.

V Nemocnici Břeclav ošetřili po bouřce kolem 70 lidí, 14 pacientů hospitalizovali. Celkem čtyři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče.

Ministryně financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová mluvily o okamžité finanční pomoci obcím a těm, kteří přišli o střechu nad hlavou. Zasažená města dostanou dotace na rekonstrukci budov a veřejného vlastnictví, ty se budou ze začátku pohybovat ve výši půl miliardy korun, informovala Schillerová.

Jihomoravský kraj spustil krizovou linku. Nabídky pomoci obcím zasaženým tornádem mohou lidé volat na číslo 800 129 921. Fungovat bude i o víkendu.

Mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb pro ČT v Lužicích řekl, že práce na škodách způsobených tornádem může trvat i několik týdnů.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!