Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Aktualizováno -
22. června 2021
•
18:25
Autor:
ČTK, Mii, trm, kal, tsv -
21. června 2021
•
11:52
Sdílej:
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Z jižní Moravy odjíždí odřah hasičů z Královéhradeckého kraje. Více než týden tam pracovalo 140 dobrovolných a profesionálních hasičů. „Naše mise končí, jedeme domů,“ napsali hasiči.
Z Královéhradeckého kraje míří na jižní Moravu zasaženou tornádem a krupobitím finanční, materiální i lidská pomoc. Například stotisícový Hradec Králové chce poslal do regionu milion korun. Do pomoci na jižní Moravě se již zapojily také desítky policistů hradeckého krajského policejního ředitelství. ČTK to dnes řekli zástupci samospráv a policie.
„Vedení města bude v pondělí na jednání zastupitelstva předkládat návrh finanční pomoci města postiženým obcím na jižní Moravě ve výši jeden milion korun,“ uvedla dnes mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Šmídová.
11:35
25. 6. 2021
Plzeň i Plzeňský kraj připravují finanční pomoc pro Jihomoravský kraj, který ve čtvrtek zasáhly ničivé bouřky a tornádo. Plzeň je připravena poskytnout ze svého rozpočtu milion korun, Plzeňský kraj bude o výši rozhodovat v pondělí na jednání rady. Kraj i město pak na 7. a 8. července svolají mimořádná jednání svých zastupitelstev, která budou o pomoci zasaženým oblastem rozhodovat, řekly dnes ČTK mluvčí kraje Eva Mertlová a plzeňského magistrátu Eva Barborková.
„Jde o katastrofu, jež v okamžiku změnila život a osudy tolika lidem. Bohužel i zde v Plzni si stále ještě pamatujeme na ničivé povodně ze srpna 2002, a proto víme, jak je nyní zapotřebí každá podpora. Složky integrovaného záchranného systému odvádějí na místě skvělou práci, úplné odstranění následků ale bude dlouhou cestou, na niž bude potřeba hodně peněz. Proto se i my chceme zapojit,“ řekl primátor Martin Baxa. Do doby jednání zastupitelstva město zjistí, kam konkrétně a na jaký účel peníze pošle. S nabídkou pomoci se ozývají také jednotlivci z Plzně.
14:50
24. 6. 2021
Energetikům v Královéhradeckém a Pardubickém kraji se do dnešních 14:00 podařilo odstranit poruchy způsobené nočními bouřemi a silným větrem. Dnes ráno bylo v regionu bez dodávky elektřiny asi 3000 domácností. ČTK to řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.
Nejvíce bylo zasaženo Hradecko a Rychnovsko v v Královéhradeckém kraji, kde energetici ráno měli sedm poruch na vedení vysokého napětí. V Pardubickém kraji byla jedna porucha na vedení vysokého napětí na Orlickoústecku.
Energetici nadále zůstávají v pohotovosti, protože meteorologové od dnešního podvečera do pátečního rána opět předpovídají silné bouřky. „Posílili jsme pracovníky na dispečinku a posílené jsou i poruchové čety,“ řekla mluvčí.
14:11
24. 6. 2021
Rodinný dům v Blovicích na Plzeňsku začal po noční bouřce hořet. Na vině je výboj, který udeřil do domu. Oheň se rychle rozšířil a byl z toho velký požár. Lidem uvnitř se nic nestalo, před plameny stačili včas utéct. „Požár zasáhl střechu a půdní prostor. Obytnou část domu se podařilo uchránit. Na místě jsme měli šest jednotek,“ řekl mluvčí hasičů Petr Poncar. I tak je ale škoda vysoká. Hasiči ji předběžně vyčíslili na tři čtvrtě miliónu korun.
07:02
24. 6. 2021
Na druhém povodňovém stupni pohotovosti byla před 05:30 Otava v Sušici a Rejštejně na Klatovsku a Volyňka v Něměticích na Strakonicku.
08:15
22. 6. 2021
Lijáky zatopily části Pardubického kraje, hasiči na twitteru varovali před dalšími, ještě silnějšími bouřkami.
Bouřky se už přehnaly přes náš kraj. Meteorologové ale teď varují ještě před silnějšími bouřkami. Dávejte na sebe pozor. Fotografie jsou ze zásahu v Žamberku. https://t.co/RA89pLkyxPpic.twitter.com/WrVbzkXYQO
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!
snehulak
(
22. června 2021 09:16
)
I u nás máme tenhle problém. V Pardubicích padají střechy, v Třebechovicích povodeň v Jaroměři také leje jak z konve. Jen v Hradci ani nekápne. To není PaneBože žádná spravedlnost!
naidka
(
22. června 2021 08:05
)
Bouřky jsou lokální a ty se špatně předpovídají. Včera jsem se odpoledne dívala na meteoradar a ojedinělý mrak s bouřkami byl zrovna nad Pardubicemi, jinak nikde nic. Dnes je vidět bouřky na Brněnsku a Olomoucku a jinde je jasno.
Jan Kocián
(
22. června 2021 02:11
)
V úterý po 3. hodině ranní lze očekávat velké větrné škody v Českých Budějovicích!
Jan Kocián
(
22. června 2021 00:07
)
ČHMÚ v pondělí selhal, protože nepočítal s velmi silnými bouřkami (výstraha na velmi silné bouřky se týkala úterního dne, ne pondělka)... ty přišly a postihly především východní Čechy a Moravu!
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!