Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Na jižní Moravě zůstává bez elektřiny 3000 domácností. Většina připadá na Lužice, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Hrušky, informovali energetici.

Zřejmě nejmlaší obětí tornáda je jedenadvacetiletý mladík, na kterého během bouře spadla lampa, podle médií zemřel při převozu do brněnské fakultní nemocnice.

Hejtman Jan Grolich znovu silně apeluje na dobrovolníky, aby teď nejezdili do oblastí zasažených na jižní Moravě tornádem. Kolabuje tam totiž doprava.

Stará část zooparku ve Vyškově zůstává uzavřená. Zaměstnanci, hasiči i dobrovolníci tady uklízí následky bouře už druhý den.

Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova elektrického provozu je otázkou týdnů.

Materiální pomoci v oblasti tornáda je dost, další živelné dodávky teď nejsou potřeba, řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Jsou velké problémy s dopravou na místo.

V oblasti zasažené tornádem zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování, zaznělo po krizovém štábu. Policie také nikoho z místních nepohřešuje.

Do desítek milionů korun půjdou škody v domově pro seniory v Hodoníně. Takhle dopadl po řádění tornáda a krupobití.

Jihomoravský kraj spustil sbírku na pomoc lidem v obcích zasažených bouřkami na Hodonínsku a Břeclavsku. Číslo účtu je 123-3116420297/0100.

Záchranáři po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku ošetřili za pátek kolem dalších 50 zraněných, 13 lidí skončilo v nemocnici. Na místech působí i dál.

Vinice v úzkém pásu, kterým ve čtvrtek prošlo tornádo mezi Břeclaví a Hodonínem, jsou zničené, místy jen trčí pahýly révových keřů. Totální škody se týkají maximálně několika desítek hektarů vinohradů. Úroda je po bouři a krupobití poškozená na stovkách dalších hektarů v širším okolí.
V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl dnes ČTK prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

V Lužicích na Hodonínsku policisté odtáhli auta, která zničila ve čtvrtek večer bouře. ČTK to řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Auta překážela provozu, skončila u místního nádraží. Bouře poničila kromě aut i domy a zeleň.
Poškozená auta byla v ulicích i před domy, které už lidé začali v pátek opravovat. „Odtáhlo se to v noci. Komunikace byly těžko průjezdné, byl problém dostat tam materiál k opravám domů,“ uvedl Malášek.

Na jih Moravy dorazily kolony hasičů ze severních Čech. Hasiči z Ústeckého kraje přijeli na místo už v pátek večer, ti z Libereckého kraje okolo půlnoci. Mužstva přespala v hodonínské sportovní hale. Na Hodonínsku a Břeclavsku ve čtvrtek večer zasáhlo několik obcí tornádo, které je silně poničilo. Velitel jednotky z Libereckého kraje je už na průzkumu Mikulčic, kde dnes budou hasiči nasazeni, uvedli hasiči na svém twitteru. Petr Pelikus, mluvčí záchranářů Ústeckého kraje, dnes ČTK řekl, že 30 hasičů bude nasazeno v Moravské Nové Vsi.

Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i dnes ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždí do zasažených obcí, kde pokračuje policejní uzávěra, zjistila ČTK z webu integrovaného dopravního systému.
Náhradní autobusová doprava je zajištěna v omezené míře, stojí na webu Českých drah. Železniční trať Břeclav-Hodonín, po které jezdí také vlaky z Brna do Starého Města u Uherského Hradiště, vede poměrně přesně v trase čtvrtečního tornáda. Jak dlouho tam problémy potrvají, není zatím zřejmé. Železniční dopravce ČD Cargo na svém webu předpokládá zprovoznění dieselové trakce v polovině příštího týdne.

V Lužicích čeká demolice asi dvě desítky domů, které za nebezpečné označili statici, řekl starosta Tomáš Klásek.

Policie začne ještě dnes v Lužicích na Hodonínsku odtahovat vozidla poškozená čtvrtečními bouřkami. ČTK to řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Vraky skončí u nádraží. Obec potřebuje uvolnit místo v ulicích, aby tam mohla pracovat těžká technika u zničených domů. Některá auta před domy či na ulicích by překážela.

Nebývalá zkáza, kterou za sebou zanechala bouře a s ní spojené obrovské tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku, se nedotkla jen lidí a jejich majetku. Podepsala se i na životech domácích mazlíčků a v oblasti je spousta zatoulaných psů. Dobří lidé těm, které našli, poskytli dočasnou péči. Zveřejnili jejich podobu na sociální síti a čekají, až si pro ně páníček nebo panička přijdou.

V Lužicích na Hodonínsku, které poškodily ve čtvrtek bouřky, začalo drobně pršet. Část střech poničených domů stačili lidé opravit či zakrýt plachtami.

Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Nadace Via uvolní část shromážděných peněz na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Rozdělení zbytku bude koordinovat s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi. Podle nadace jde o rekordní vlnu solidarity.

Katastrofální úder tornáda na jihu Moravy způsobil astronomické škody, zranil desítky lidí a minimálně pět jich připravil o život. Jednou z obětí byla podle slovenských médií mladá žena Martina, původem z Prešova, dcera známého hudebníka Františka Cmara ze skupiny Mloci. Tragédie je o to větší, že v době smrti měla být těhotná.

Premiér Andrej Babiš v Moravské Nové Vsi, kterou poničilo tornádo.
Předseda vlády s ministryní Schillerovou byli nejprve v Hruškách, pokračují do Mikulčic a Lužic, které rovněž zpustošila bouře. Babiš řekl, že si nepřeje, aby ho dále doprovázeli novináři. Prohlásil, že mu to není příjemné.

Část lidí v jihomoravských obcích zasažených bouřkami vítá návštěvu politiků, část je proti. Dnes postiženými obcemi prochází premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Někteří lidé to vnímají jako jejich povinnost, druzí v tom spatřují sbírání politických bodů před říjnovými volbami do Sněmovny. Bouřky ve čtvrtek večer nejvíce zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko, kde ničily domy i auta.

Lidé v Lužicích na Hodonínsku začali po nočních bouřkách opravovat poničené střechy. Shazují staré tašky, dělají nové krovy. Bouřky poničily v obci na 120 domů, asi do 20 čeká podle starosty Tomáše Kláska demolice.
Zatímco ráno bylo v místě slyšet především sirény záchranných složek, odpoledne už byly slyšet zvuky tašek dopadajících na zem, kladiv a motorových pil. V místě, kde ráno byla střecha zcela pryč i s krovy, jsou nyní krovy nové a pracuje tam několik mladých mužů.

Stopa po tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic.

Premiér Babiš v nejzničenější části obce Hrušek řekl, že to vypadá stejně jako po povodních v r. 1997 v Troubkách. Obec ve čtvrtek zdevastovala bouře.

Na odstraňování škod způsobených čtvrtečním řáděním tornáda na jihu Moravy se nespecifikovanou částkou rozhodla přispět i fotbalová reprezentace.

Provoz na D46 ve směru z D1 od Brna na Olomouc byl obnoven, uvedl Havlíček. Uzavřený byl od rána, bouřka poškodila vedení vysokého napětí.
Dobrá práce energetiků a ŘSD. Před pár minutami byl provoz na D46 ve směru z D1 na D46 od Brna na Olomouc obnoven bez omezení. Všechny dálnice jsou tak průjezdné.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 25. června 2021

V Mikulčicích je poškozená třetina budov, mimo jiné i nové denní centrum a škola. Bez energie bude obec podle starostky nejspíš několik týdnů.

Lidé v Lužicích na Hodonínsku začali po bouřkách opravovat poničené střechy. Dělají nové krovy a pokládají tašky. V obci bouřky poničily 120 domů.

Úřady práce přijaly dopoledne od lidí z poničených obcí na jihu Moravy 13 žádostí o mimořádnou dávku a vyplatily 513.000 Kč, uvedla mluvčí úřadu.

Tornádo na jihu Moravy bylo nejtragičtější v Evropě od r. 2001. Nejničivější tornádo na kontinentu zabilo v Rusku v r.1984 asi 90 lidí, tvrdí server Severe Weather.

Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo ve 14:15 kolem 67 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun, Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Vláda schválila bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, zejména pohonných hmot pro složky IZS zasahující v obcích zpustošených tornádem, řekl ČTK Švagr.

„V obcích zničených tornádem nyní zasahuje 880 hasičů, dalších 330 dorazí odpoledne. Na místě pomáhá i 300 vojáků,“ řekl šéf hasičů Ryba.

Záchranné práce na jižní Moravě se dosud zaměřovaly především na lidské životy, nyní se začne více řešit majetek, řekl dnes novinářům jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hmotné škody jen na krajském majetku budou ve stovkách milionů korun, vyplynulo z Grolichova vyjádření.
Přesnější odhady celkových škod zatím nejsou k dispozici, kraj se je pokouší vyčíslit kvůli plánované žádosti o speciální příspěvek z Evropské unie. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ řekl Grolich.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!